Aynı eve taşınmayı kabul etmeden önce

Beraberliklerin en büyük aşamalarından biri evlilik. Artık evlenmeden aynı evde yaşamak kavramının hızla ilerlemesi ile evlilik öncesi adım olarak adlandırılan “beraber yaşamak’ta’ bir o kadar ciddi bir karar. Her ne kadar aileler ilişkiye evliliklerde olduğu kadar dahil olmasa bile, beraber yaşamak en az evli olmak kadar sorumluluğu beraberinde getiriyor.

Aynı evde yaşayan iki insan birbirlerine bağımlı yaşamayı da ister istemez kabul etmiş oluyorlar. Belki bazen alışkanlıklarından, hoşlandıkları şeylerden, arkadaşları ile sık görüşmelerden ödün vermek zorunda kalabiliyorlar.
Beraber yaşamanın her zaman olumsuz etkileri olmuyor elbette. Sevdiğiniz bir insan ile aynı evi paylaşmak, keyif aldığınız şeyleri onunla birlikte yapıyor olmak ve her anı onunla geçirmek çok eğlenceli.

Sevgiliniz size aynı eve taşınmayı teklif ettiğinde neleri gözden geçirmeniz gerekir ?
Öncelikle eğer aileniz ile yaşıyorsanız, onların buna vereceği tepkiyi değerlendirmelisiniz elbette. Her ne kadar tek başına bir birey olduğunuzu hatta kendi ekonomik özgürlüğünüzü kazanıyor olduğunuzu savunsanız bile, ülkemiz gelenek ve görenekleri doğrultusunda, bazı aileler evlenmeden beraber yaşıyor olmaya çok sıcak bakmayabiliyor.

Eğer yalnız yaşıyorsanız, şu ana kadar tek başına hareket ediyor olmanın verdiği rahatlığa alışmış olmalısınız. Sevdiğiniz insan bile olsa, biri ile aynı evi, tuvaleti, çalışma masasını, mutfağı paylaşıyor olmanın sizi ne ölçüde etkileyeceğini hesaplamanız gerekir.

Kendinize ait yaşam alanınızı istiyor olabilirsiniz…! Sevgilinz de aynı şekilde aynı şeyi istiyor olabilir. Her iki tarafında birbirine bunu sağlıyor olması çok önemli. Önemli noktalardan biri de, en baştan prensiplerinizden bahsetmek ve onun prensiplerine de saygı göstermek.

Aynı evde yaşıyor olmanın belli getirileri var elbette. Maddi manevi her şeyi paylaşıyor olmak önemli bir detay. Keyifle başlayan bir girişimin, sonradan anlaşmazlığa dönüşmesini hiçbirimiz istemeyiz. Beraber yaşamaya başlamadan önce, sevgiliniz ile ev içinde görev paylaşımı, alınacak sorumluluklar, ev için yapılacak harcamaların finanse edilmesi ile ilgili paylaşımlar gibi noktaları mutlaka konuşmak gerekiyor. www.kadinlarsitesi.com

Sevgi, aşk gibi kavramlar insanların gözüne bir perde indirip, “bizim ilişkimiz aşka dayalı, her şeyi hallederiz” cesaretini veriyor… biliyorum!
Ama ne yazıkki işler her zaman tasarladığımız gibi gitmeyebiliyor.
Sonradan kalpler kırılacağına, her şeyi baştan konuşmak en sağlıklısı.
Tavsiye…
Beraber yaşamaya karar verecek olgunlukta iseniz, ilişkide olduğunuz insanın, bazı alışmışlıklarına göz yumabilecek ve en önemlisi onu olduğu gibi kabul edebilecek olgunluğa da erişmişsiniz demektir.

Papatya Somer

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git