Emaye Banyo Küvetinden Bahçeye Bir Köy Fırını Yapabilirsiniz

Biraz daha beylere yönelik bir çalışma olarak görünüyor olsa da, biz hanımların da istemeleri halinde, bu harika geri dönüşüm çalışmasının üstesinden, kolayca gelebileceklerini düşünüyoruz.

Evlerinizde çok eskilerden kalma bir emaye küvet var ve artık kullanılmıyor… Bunun üzerine bu küveti nasıl değerlendirebileceğinizi düşünüyorsanız en doğru yerdesiniz.

Yine harika bir fikir ile yanınızdayız. Eski emaye küvetiniz ile, bahçenizde rahatlıkla kullanabileceğiniz, şık ve kullanışlı bir köy fırını üretimi yapabilirsiniz.

Üstelik oldukça kolay birkaç adımda, köy fırınınız kullanıma hazır hale gelecek. Elinizde, çok eski zamanlarda kullanılmış ve artık pek çok yerde bulunamayan bu küvetlerden bir tane yoksa bile, hurdacılardan bu malzemeyi bulabilirsiniz. Ya da başka hangi malzemeler ile bu çalışmayı yapabileceğiniz konusunda çeşitli fikirlere sahip olabilirsiniz.

Peki Nasıl?

Eski Saç Küvetten Fırın Yapılışı

  • Eski küveti ortadan ikiye keseceğiz. İki parçasını da fırın yapımında kullanacağız…

Eski Saç Küvetten Bahçeye Fırın Yapılışı

  • Küvetin altına ateş betonu ya da gaz beton ile bir zemin hazırlayacağız ve ilk parçayı buraya düzgünce yerleştireceğiz.
  • Üzerine kalın bir sac malzeme kapatıp, baca görevi görmesi için borusunu takacağız.

Bahçeye köy fırını yapıyoruz

  • Küvetin ikinci parçası, pişirme kısmını oluşturuyor. Arkasına baca için bir delik açıp, onu da ilkinin üzerine yerleştireceğiz.
  • Alt kat odun ateşi için, üst kat ise pişirme işlemi yapmak için zekice tasarlanmış.

Bahçede köy fırını üretimi

  • Fırının içini ısıya dayanıklı bir harç ile sıvayacağız. Önüne de kalın sac malzemeden kapak yapacağız.

Köy fırını yapmanın incelikleri

  • Pişirme işlemine geçmeden önceki aşama, fırına kapak yapmak.

Köy fırını yapmayı öğreniyoruz

Tamam kabul ediyorum, bu fırını imal etmek için beylerden yardım almak şart gibi görünüyor. Ama siz yine de isteğinizi kaybetmeyin hanımlar 🙂

Çünkü işin sonunda eğlenceli, az maliyetli ve lezzetli yemekler yapmanın keyfi var….

Kendi ellerinizle yaptığınız fırınınızda, harika köy ekmekleri, evlerdeki fırınlarda saatlerce pişirmek zorunda kaldığınız ve bu arada dünya kadar elektrik harcadığınız et yemeklerini ve tandırları, odun ateşinde hem de çok daha az maliyetle hazırlayıp, sevdiklerinize bahçenizde bir ziyafet verebilirsiniz.

Şimdiden hepinize kolay gelsin…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git