ETLİ BİBER DOLMASI

Gerekli malzeme:

6 kişi için 12 ta­ne orta boy biber, 3 küçük domates, bir çorba kaşığı yağ, bir büyük soğan, 1/2 kg. kıyma (dana ya da koyun eti), bir avuç dolusu, yıkanmış pirinç, bir yumurta, ince kıyılmış tereotu (ya da maydanoz, nane), tuz, biber, so­yulup ince ince kıyılmış bir büyük boy domates.

Hazırlanması:

Kıymayı çukur bir kabın içine ko yun, yayın. Ortasını biraz çukurca ya­pın. Soğanı, kıymanın üzerine rende­leyin. Pirinci, kıyılmış tereotu, mayda­noz ve naneyi ekleyin. Tuz, biber ekin. Yumurtayı da kırın. Sonra eliniz­le hepsini beş dakika kadar yoğururi. Böylece dolmanın içi hazırlanmış olur.
Dolmalık biberlerin saplarını kesin. Sapın altındaki kapağı enine yarıdan biraz fazla kesin, hafifçe kaldırın. Bı­çağın ucu ile biberin çekirdeklerini üst­ten kesip çıkarın. Temizledikten sonra biberleri iyice yıkayın, bir kuru kabın içine koyun.’
Biberleri dolma içi ile doldurun. Do­matesleri yıkayın, enine dörder parça­ya bölün. Her parçayı dolma içinin te­pesine yerleştirin, biberin de kapağını üzerine kapatın.
Dolmaları yayık bir tencerenin içi­ne, üstüste gelmeyecek şekilde, yan yana dizin. Küçük bir tencerede biraz su ısıtarak yağı içinde eritin. Bu yağ­lı suyu dolmaların üzerine dökün. Kı­yılmış domatesi de dolmaların üzeri­ne serpin. Tencerenin kapağını kapa­tarak, düşük ateşte pişirin, sıcak sıcak sofraya götürün.

etli

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git