BESLENMEDE YAĞ

Yağ:
Yağların kalori değerleri yüksektir. Ayrıca A vitamini ve D vitamini gibi bazı vitaminlerin yalnız yağda eriyebil­dikleri nedeniyle, yağlar gerek çocuklar ve gerekse ye­tişmekte olan gençler için çok Önemlidir. A, D, E ve K vitaminleri tereyağında, balıkyağında ve diğer hayvan­sal ve bitkisel yağlarda değişik oranlarda bulunurlar.
Hayvansal yağlar ile bitkisel yağlar arasında ne fark var? Hayvansal yağlar ile bitkisel yağlar arasında en Önemli fark sindirim açısındandır. Bitkisel yağların sindirimi daha kolaydır. Ayrıca, ayçiçeği, mısır ve soya gibi sıvı yağların kanda KOLESTEROL seviyesini, hayvansal yağların yükseltmelerine karşın, düşürdükleri kanıtlanmıştır. Oy­sa, gerek hayvansal ve gerekse bitkisel yağların verdik­leri kalori aynıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir gram protein 4, bir gram karbonhidrat 4 kalori verirler­ken, bir gram yağ 9 kalori verir. Yani bunların bir mis­linden fazla.
Yukarıda belirttiğimiz vasıfları nedeniyle son yıl­larda bitkisel sıvı yağların yenilmesi gittikçe artış gös­termektedir.
Yağların yüksek kalori vermelerinden dolayı, zayıf­lama rejimlerinde ayrıca yenmelerine yer verilmez. Zi­ra, yağ ihtiyacı gerek yağla pişirilmiş yemeklerden ve gerekse et, süt, yoğurt ve peynir gibi yiyeceklerden ve dolayısıyla yağda eriyen vitaminler de bunlardan sağ­lanır. Ayrıca, arasıra da olsa yediğimiz ceviz, fındık ve fıstık gibi kuru yemişlerde de yağ vardır.
Yumurta :
Yumurta protein, mineral ve vitamin kaynağı olan çok önemli bir besindir. 50 gramlık bir tavuk yumurta­sının kabuğu 5 gram, sarısı 15 gram, akı ise 30 gramdır. 50 gramlık bir tavuk yumurtası 70 kalori verir. Şu halde, 4 adet yumurta, iki kibrit kutusu büyüklüğünde, yani 100 gram orta yağlı beyaz peynirin verdiği kalori­yi verir. Yumurtanın sarışındaki kalori beyazının iki katıdır.
Yumurtanın çocukların ve yetişkinlerin beslenmele­rinde önemli bir yeri vardır. Yumurta rafadan olarak içilir, kaynatılmış ve ayrıca yağda veya omlet veya çe­şitli yiyeceklerin hazırlanmalarına ilave edilmek sure­tiyle de yenir.
Kaynatılmış lop yumurta, daha doyurucudur ve böylece kişiyi daha uzun süre tok tutar. Gerek bu nite­liği ve gerekse bileşimindeki zorunlu maddelerin bulu­nuşu, ayrıca da, düşük kalorili olması nedeniyle özellik­le ingilizlerin olmak üzere, birçok ülkenin zayıflama re­çetelerinde kaynatılmış yumurta yer almaktadır.
Ancak, yumurtanın sarısında az miktarda da olsa kolesterol mevcuttur. Bu nedenle, 50 yaşından sonra ve Özellikle yüksek tansiyonu olanlar yumurtayı daha dik­katli yemelidirler. Yani, bu gibi kişilerin her gün olma­mak üzere haftada 2-3 gün yumurta yemelerinin kuş­kusuz büyük bir Önemi yoktur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git