VİTAMİNLER

VİTAMİNLER.
Yaşamın devamı ve normal sağlık durumu için gerekli olan, yiyecek maddelerinde çok az miktarda bulunan organik maddelerdir. Vücut bunları yapamadığından, besinlerde bu­lunmaları gereklidir.
A vitamini:
Yağda erir. Balıkyağı, pey­nir, tereyağı, yumurta sarısı, süt ve ye­şil sebzelerde bulunur. Eksikliğinde: Gece körlüğü, enfeksiyona dirençsizlik, gözdeki kornea tabakasının saydamlığını kaybetmesi (keratomalasi) görülür. Fakir ülkelerde hâlâ her yıl bin­lerce çocuk keratomalasi’den ötürü kör olmaktadır.
B kompleksi:
Suda eriyen bir grup vita­mindir. Bu grup üyeleri, tiamin, ribofla-vin, nikotinik ask, B6 grubu vitaminleri. pantotenik asit, biotin, inositol, folik asit, kolin, para-aminobenzoik asit, Bi2 vitaminidir (siyanokobalamin). Eksikliğinde: Tiamin eksikliğinde, beri­beri; nikotinik asit eksikliğinde, pellag-ra; Bı2 ve folk asit eksikliğinde, pernis-yöz anemi görülür.

VİTAMİNLER

VİTAMİNLER

C vitamini Askorbik asit):
Taze meyve ve sebzelerle, çiğ ette bulunur.
Eksikliğinde: Skorbüt (bkz.) görülür.
D vitamini (Kalsiferol):
Yağda eriyen bir steroldür. Karaciğer yağlarında, süt ve süt türevlerinde bulunur. Güneş ışı­ğının etkisinde, deride D vitamini ya­pılır.
E vitamini (Tokoferol):
Buğday tohumu yağında, yumurta sarısı, karaciğer, tahıl­da bulunur. Sıçanlar bu vitamin yoklu­ğunda kısırlaşır.
K vitamini:
Ispanak, kabak ve yumurta sarısında bulunur.
Eksikliğinde:
Karaciğer kan pıhtılaşma­sında gerekli olan protrombini yapamaz. Normalde, barsak bakterilerince sentetize edilir. Karaciğer ya da barsak has­talığı olan kişilerde ağır kanama görül­düğünde verilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git