Oje Sürdükten Sonra Bedeninizde Neler Oluyor Hiç Merak Ettiniz Mi?

Tırnak cilası cildimizi ciddi şekilde etkileyebilir ve yakın tarihli bir araştırmaya göre en popüler tırnak cilası markalarının çoğu aslında çok zararlıdır.

Çalışma, 24 kadın ve uzmanın katıldığı kimyasal toksinlerin bedenlerindeki etkilerini değerlendirdi. Bu kimyasalların kaynağı oje idi.

Tüm katılımcıların tırnak cilası uygulamasından sadece 10 saat sonra vücutta trifenil fosfat belirtileri olduğu bulundu.

Aynı araştırmacılar, bir takip çalışmasında, trifenil fosfat için 10 farklı tırnak cilasını değerlendirdiler ve bunlardan 8’inde buldular.

Dahası, iki marka da kimyasal bileşen tespit edilmesine rağmen etiketinde yazılmadığı tespit edildi. Bu nedenle, satın aldığımız tırnak cilalarının % 20’si etikette listelenmeyen zararlı bir kimyasala sahiptir.

Trifenil fosfat (veya TPHP), tüm hormonlarımızı kontrol eden insanların endokrin sistemini bozan tehlikeli bir kimyasaldır. Araştırmanın baş araştırmacısına göre Dr. Heather Stapleton, “TPHP’nin hormon düzenlenmesini, metabolizmasını, üremesini ve gelişimini etkileyebileceğini gösteren kanıtlar var” dedi.

Dolayısıyla, günlük olarak oje kullanan genç kızlar için son derece endişe verici ve sağlıklı hormonal gelişim büyümeleri için yaşamsal öneme sahiptir. Bazı ojelerin içeriğinin sebep olduğu sorunlar ise şunlardır :

  • Nörotoksin (gelişimsel etkilere neden olur)
  • Üreme toksini
  • Cilt tahriş edici ve alerjen
  • Endokrin Toksin

Tırnak cilası da diğer zararlı içerikleri içerir, örneğin :

Formaldehit

Formaldehit, suda ve havada çözünen popüler bir kanserojendir. Astım, cırtlı boğaz ve solunum güçlüğüne yol açar. Bazı kronik hastalıklardan muzdarip bireyler özellikle formaldehit zehirlenmeye eğilimli.

Dibütil ftalat

Bu kimyasal TPHP’nin hormonal dengesini bozduğu ve üreme sistemi toksinlerini içerdiği için benzer riskleri beraberinde getirir.

Toluen

Toluen çocuklarda gelişimini engeller ve cildi tahriş eder.

Bununla birlikte, bu etkileri önlemek ve alerjiler, kanser ve hormon bozulmalarını önlemeye yardımcı olabilmeniz için kullanabileceğiniz bazı doğal tırnak cilası alternatifleri bulunmaktadır.

Refahınızı korumak ve düzenli tırnak cilası markalarının yan etkilerinden kaçınmak için her zaman sağlık konusundaki tırnak cilalarını seçtiğinizden emin olun.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git