Güzel bir cilde nasıl sahip olursunuz?

Saçların, tırnakların ve cildin durumu genellikle sağlığı­nızın bir yansımasıdır. Donuk bir cilt, yağlı saçlar, kırık, beyaz lekeli tırnaklar organizmada yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun habercisidir. Tüm bu sayılanlar, çoğun­lukla dengesiz beslenmeden, vitamin, aligo-element, mine­ral tuzlan, amino asitler /ve gerekli yağların eksikliğini gös­terir.
A ve E vitaminleri ciltte en Önemli rolü oynarlar.
– B5 vitamini saçın kökünü nemlendirir ve kuvvetlendi­rir. – Bg vitamini saçların aşırı yağlanmasını ve dökülmesi­ni engeller.
– Çinko ise, sebum salgısını dengeler (akne durumunda( sebum fazla salgılanır) ve saçın kalitesini arttırır.
Hergün kullandığımız kozmetik ürünlerinde mikrobesinler vardır ama en akıllı ve emin yol, besinsel değeri yük­sek yiyeceklerle bu maddeleri vücudumuzdan almamızdır.
Bu tamamlayıcı “elementleri hap şeklinde sentezlenmiş halde almak iyi bir çözüm değildir çünkü bu formdayken bu maddelerin bağırsaklar tarafından emilmeleri az olur. Onun yerine, besin değerleri çok zengin olan şu iki doğal gıdayı öneririz: Buğday filizi ve bira mayası.
Ergenlik döneminde ortaya çıkan akne (sivilce) sebumun fazla salgılanmasından kaynaklanır ve kızarıklık ve iltihaplanma ile daha karmaşık hale gelir.
Bunun da yiyeceklerle bir ilişkisi vardır. Yüzü gözü si­vilce içindeki gençler içinde yüzde 70 kakaolu çikolatayı yiyebilirler. Ama aşırı yorgunluk, uykusuzluk, sigara cildi, ciddi olarak bozduğundan kaçınılması gereken durumlar­dır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git