Her Gün Havuç Suyu İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Olur? Kolesetrol, Karaciğer, Mat Cilt, Kemik Erimesi, Kanser, Göz Sorunları Olanlar Lütfen Okuyun

Bu turuncu kök sebzede ayrıca mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı çeşitler bulunur.

Ve bu sebze iyi biliniyor ve seviliyor olsa da, çoğu aileler gerçekten faydalarını deneyimlemek için yeterince yemiyorlar.

Havuç Suyunun Faydaları

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havuç suyu, vücudunuzun doğal savunma hattını besleyen vitamin ve minerallerle doludur.

A vitamini hücrelerini cildinizde ve mukozal membranlarınızda tutar. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin büyümesinde ve bakımında rol oynar. Daha da iyisi, A vitamini bağırsaktaki bağışıklık hücrelerinin salınmasını düzenler

C vitamini , bağışıklık tepkisi sırasında salınan antikor düzeylerini arttırır. Ayrıca, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve onları hasara karşı daha dayanıklı hale getirir. Artı, virüslerle savaşan proteinler olan interferonların üretimini arttırır.

B vitaminleri, patojenler almış olan vücudunuzu uyaran proteinlerin sentezinde ve metabolizmasında rol oynar. Yukarıdaki vitaminler gibi beyaz kan hücrelerini de güçlendirirler.

Öte yandan, E vitamini beyaz kan hücreleri de dahil olmak üzere hücre zarlarını korur. E vitamini aynı zamanda T hücre yaşlanmasını ve işlev bozukluğunu tersine çevirir.

Son olarak, havuç, demir, çinko ve bakır içerir, bunlar beyaz kan hücresi üretimine ve inflamasyonuna yardımcı olan üç anahtar mineraldir.

2. Kolesterol ve Kan Şekeri Bakımı

Havuçta karbonhidrat oranı ve glisemik indeksi düşüktür ve yemekten sonra kan şekeri artışını önler. Lif içeriği ayrıca, sindirim işlemi sırasında glikozun parçalanmasını yavaşlatarak kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

Havucadaki antioksidanlar, kolestrol düzeylerini düşürmek için kolesterol emilimini ve safra asitleri atılımını değiştirirler.

3. Karaciğerleri temizler

2016 araştırması, havuç suyunun içilmesi, yüksek fruktoz mısır şurubu tüketilmesinin yanı sıra alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tersine çevrilmesinden kaynaklanan karaciğer yaralanmalarının tedavisinde yararlı olduğunu bulmuştur . Havuçtaki lif de karaciğer toksinleri içeren safra absorbe eder ve vücudunuzun ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

4. Parlayan Cilt

Havuçta bulunan antioksidanlardan biri olan Beta-Karoten serbest radikalleri ve yağ oksidasyonunu engeller. Bu cilt yaşlanmasını ve aşırı kuruluğu önlemeye yardımcı olur. Bu bileşik , başka bir bileşik olan likopenin cildin görünümünü ve yumuşaklığını geliştirirken güneşin neden olduğu hasarı da önler. Yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltmaya bile yardımcı olabilir.

5. Kemiklerinizi güçlendirir

Havadaki büyük miktarlarda bulunan K vitamini, kalsiyum dengesini pozitif yönde etkileyerek kemik yoğunluğunu artırmak için D vitamini ve kalsiyum ile çalışır. Bu bileşikler ayrıca kırık kemiklerin iyileşmesini hızlandırır.

6. Metabolizmayı Artırır

Havuç, tiamin, riboflavin, niasin, vitamin B6 ve folat gibi B vitamini bakımından zengindir.

B vitaminleri vücudunuzun karbonhidratları, yağları ve proteinleri metabolize etmesine yardımcı olur ve vücudunuzdaki depolanmış yağları yakar . Aynı zamanda, egzersiz sırasında ve sonrasında enerji harcamasını artırmak için kas kütlesini artırmada rol oynar. Tiamin, birincisi, karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.

7. Ağız Sağlığı

Havuç gibi zengin lifli gıdalar tükürük üretimini artırır, bu da boşlukları önlemenin anahtarıdır. Kökteki bazı besin maddeleri de antibakteriyel olup, diş çürüğü ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Artı, karotenoid içeren gıdalar ağız, boğum ve gırtlak kanseri riskinizi düşürür.

8. Kanseri Önler

Havuçta yüksek miktarlarda beta-karoten bulunur ve bağışıklık işlevini arttırır ve kanserojen metabolizma enzimlerini aktive ederek kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olurlar . Her havuç çeşidinin kendine özgü yararlı bileşikleri vardır: mor havuç antosiyaninler, kırmızı olanlar likopen, sarıları lutein içerir.

Çalışmalar, havuçların akciğer kanseri, kolorektal kanser, lösemi ve prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

9. Kalp Sağlığınızı Teşvik Ediyor

“İçme havuç suyu, kardiyovasküler risk belirteçlerinden bağımsız olarak toplam antioksidan durumunu arttırarak ve lipit peroksidasyonunu azaltarak kardiyovasküler sistemi koruyabilir” (2011 ) bir araştırma bulunmaktadır.

Aslında havuçları düzenli olarak yerseniz, koroner kalp hastalığı riski% 32 oranında düşebilir . Bu, 20-65 yaşları arasındaki 20 069 erkek ve kadın üzerinde kapsamlı bir 10 yıllık araştırma sonucunda sonuçlandırıldı.

Buna ek olarak, havuçtaki A vitamini, ventriküler duvarların kalınlaşmasını ve strese bağlı kalp hasarını önler. Öte yandan, vitamin K aşırı kanamayı veya spontan kan pıhtılaşmasını önler ve C vitamini koroner kalp hastalığından gelişme veya ölme riskinizi düşürür.

10. Göz Sağlığını Korur

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre , “A vitamini, retin reseptörlerinde ışığı absorpan bir protein olan rhodopsin’in vazgeçilmez bir bileşeni olarak görme için kritiktir ve konjunktival membranlar ile kornea’nın normal farklılaşmasını ve işleyişini desteklemektedir” .

Artı, Scientific American “a göre kornea (gözlerin açık önü), vücutta yeterli miktarda A vitamini yoksa tam anlamıyla yok olabilir. Tahmin edilebilecek 250.000 ila 500.000 çocuğun vitamin eksikliği sonucunda kör olur” dedi. 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git