FIRINDA PATATESLİ SÜT KUZUSU

Gerekli malzeme: 4 kişi için bir kifo süt kuzusu budu, 80 gram yağ 5 bardak su, bir kahve fincanı tuzsuz domates salçası, ya da 3 tane büyük boy sulu taze domates, 600 gram san patates, tuz, biber, biberiye otu ya da kekik, bir diş sarımsak.
‘Bir tencereye 5 bardak su koyun. Yarım çorba kaşığı tuz ekleyin. Üstün­deki incecik deri hiç bozulmamış kuzu budunu iyice yıkayın, üzerini ortadan kesilmiş sarmısak ile ovun sonra da tenceredeki suyun içine yerleştirin. Ten­cereyi ateşe oturtun. Kaynama başla­yınca oluşan köpükleri delikli bir kep­çe ile alarak atın. Köpük oluşumu bi­tince, tencerenin kapağını kapatın ve kuzu budunu orta sıcaklıkta ateşte ya­rım saat pişirin. Daha fazla pişirmek yemeği bozabilir.
Yarım saat haşlamadan sonra ateşi söndürün. Kuzu budunu tencereden çı­kararak tepsinin içine yerleştirin.
Küçük bir tencerenin içine 80 gram yağı koyun, küçük ateş üzerinde eri­tin, tuzsuz domates salçası ilş etin içinde piştiği suyu ekleyin, tencere­nin kapağını kapatarak kaynamasını bekleyin. Bir, iki dakika kaynattıktan sonra ateşten çekin. Böylece oluşan salçayı tepside duran kuzu budunun üzerine dökün, yarım silme çorba ka­şığı tuz, karabiber, kekik ekleyin. 600 gram patates soyarak ikiye ya da dör­de bölün, etin etrafına sıralayın ve 10 dakika önceden ısıtılmış orta sıcak­lıkta fırına sürün. Etle patateslerin üst tarafı iyice kızarınca, tepsiyi dışarı çe­kin ihepsini ters yüz ederek yeniden fı­rına sürün, 30-45 dakika daha pişire­rek, sıcak sıcak sofraya götürün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git