Tavuk Etli Mantı

Kişi Sayısı: 4 Kişilik
Pişirme Süresi: 10 dakika ocakta
Gerekli Malzemeler
Hamuru için:
-1 + 1/3 bardak su
-2 su bardak un,
-1 adet yumurta
-1 tatlı kaşığı tuz
Harcı için:
-Piliç göğüs (1 adet),
-Karabiber (yanm çay kaşığı),
-Maydanoz (1/4 demet),
-Sarımsak (3 diş).
-Tuz (1 çay kaşığı)
Servisi için:
-Margarin (2 yemek kaşığı),
-Kırmızı toz biber (1 tatlı kaşığı),
-Yoğurt (1 bardak)
-Margarin (1 yemek kaşığı)

tavuk etli mantı tarifi

Tavuk Etli Mantı Tarifi

1. Oval cam bir kaba 1 adet yumurta kınp üzerine 2 bardak un koyun. Unun ortasını açıp içine 1 / 3 bardak su koyun. Kısa bir süre daha kanştırdıktan sonra hamuru yoğurun. Yaklaşık 2 dakika kadar sonra hamuru tezgaha alın ve elinizle bastırarak yoğurun. 1,5 dakika kadar sonra hamurun üzerine bir bez örtün ve 15 dakika için dinlenmeye bırakın.

2. Hamur dinlenirken 1 adet piliç göğsü büyük parçalar halinde kesin. Blendenn içine 1/4 demet maydanozu, kestiğiniz tavuk etini, 3 diş sanmsak, 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber koyun. Tüm malzemeyi blenderdan geçirip bir tabağa aktann.

3. Tezgaha 1 yemek kaşığı kadar un serpin ve dinlendirdiğiniz hamuru üzerine koyarak elinizle bastınn. Hamurun üzerine de bir tutam un serpin. Birkaç kez ters çevirip, elinizle bastırarak hamuru yayvanlaştınn ve bir merdaneyle hamuru açın. Hamuru açarken gerekli gördüğünüz zaman birer tutam un serpip, arada sırada hamuru hem döndürün hem de ters çevirin.

4. Yaklaşık 75-80 santimetre çaplı bir daire haline getirdiğiniz hamuru bir cetvel yardımıyla önce boylamasına sonra enlemesine 9 santimetre aralıklarla kesin. Elde etiğiniz karelerin ortalanna hazırladığınız harçtan cevizden küçük büyüklüklerde birer parça koyun. İçine harç koyduğunuz karenin karşılıklı iki köşesini birbirine bastırarak mantıların kenarlarını kapatın. Kenarların iyice yapışması için tüm kenarlara bir çatalla bastırarak şekil verin. www.kadinlarsitesi.com

5. İçine 5 bardak su koyarak ocağa aldığınız tencerenin içine 1 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı margarin koyup suyu kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun içine hazırladığınız mantıları koyun. Pişen mantıları süzerek bir servis tabağa dizin.

6. Ocağa aldığınız bir tavaya 2 yemek kaşığı margarin koyun. Yag erirken çırptığınız 1 bardak yoğurdu tabağa dizdiğiniz mantıların üzerine gezindirerek dökün. Kızan yağın içine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber serpin ve tavayı ocaktan alıp, bir kaşıkla mantının üzerinde gezindirerek dökün. Tavuk etli mantınızı servis edebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git