Gebeliğin Yaklaşması ve Gebe Bayanlara Tavsiyeler

Çocuğun doğumu yaklaştıkça onun yata­cak yeri, giyecekleri, sepeti ya da yatağı, çamaşırları ve bütün hazırlıklar gözden geçirilmelidir. Eğer ailede başka çocuk varsa, onun rahatı için de gerekli özen gösterilmelidir. Eğer anne ilk çocuğuna hamile ise, doğu­mun başladığını anlayabilmesi çok önemlidir. Rahimin hafif ağrılı kasılmaları ilk belirtilerdir. Bunlar karnın alt bölgesin­de başlar, bele doğru, sonra da her iki ka­sığa doğru yayılır. Bir süre sonra bu ka­sılmalar daha etkili olmaya başlar. Do­ğumun başlangıcında sümük şeklinde bir akıntı ile karışık birkaç damla kan gelebilir. Halk arasında buna nişan denir. Bazı durumlarda ise su gelebilir, hemen dok­tora başvurmalıdır. Gebe olan kimse doğumun ilk belirtisinde, doktorunu haberdar etmelidir, çünkü do­ğum başlamış olabilir. İlk kez dünyaya ço­cuk getiren kadının doğumu oldukça uzun sürer. Kasılmalar birkaç dakikada bir gel­meye başladığında, doğuma yaklaşılmış demektir. İkinci ve üçüncü doğumlar daha çabuk ilerler, bu yüzden zamana dikkat edilmelidir. Eğer doğum beklenen günde başlamazsa telaş edilmemelidir, çünkü bazı olaylarda gecikme olabilir. Gecikme on günden fazla sürerse yine doktora baş vurmalıdır. Anne adayı hastaneye götüreceği, ya da evde hazır bırakacağı şeyleri önceden sap­tamalıdır. Hastanede ilk birkaç gün has­tane kıyafetleri giyilmelidir, ama doğum­dan sonra, yürümeye başlanınca, eğer is­terse kendi geceliğini, çamaşırlarını, terli­ğini giyebilir. Anne adayı, şahsi tuvalet eş­yasını (fırçasını, tarağını, diş macununu, diş fırçasını, kozmetiklerini, el aynasını, manikür takımını, mendillerini), saatini ve okuyacağı bazı kitaplarını beraberinde ge­tirmelidir. Eve dönerken giymek için koca­sından hangi elbiseyi getirmesini istediği­ni önceden söylemelidir. Bebeğe gömlek, birkaç pamuklu bez, bir kimono, bir süve­ter, bone, bir örtü, kundak bezi gerekir. Evde annenin bebeği için gereksinme du­yacağı şeyler şunlardır:
3 zıbın, pamuklu olanlar tercih edilmeli ve kolayca giydirilebilecek kadar büyük olma-iıdır. Önden açık olanlar kullanışlıdır.
3 düzine ya da daha fazla çocuk bezi, 50 cm. eninde, 100 cm. boyunda ve kaliteli olmalıdır. (Eğer hazır çocuk bezi kullanıl­mıyorsa) Kâğıt ya da pamuk çocuk bez­leri daha pahalıdır, ama bir kere kullanılır ve yolculuklar için uygundur. Örgü külot­lar, naylon donlara oranla daha sağlıklı­dır, ama hiçbiri sürekli kullanılmamalıdır, çünkü cildi tahriş ederler. İpek karışık ki-lotlar en emin olanlarıdır. Her zaman yı­kanmalı, kurutulmalı ve değiştirilme sıra­sında pudralanmalıdır.
3 adet yumuşak flanelden 70 cm. boyun­da yaka kenarları büzgülü-ve arkadan açık gecelik.
3 ya da 4 adet dantelli ya da dantelsiz, orta boyda elde örülmüş ya da flanelden kimono. Anneler çoğunlukla basit giysileri tercih ederler ama kimonolar daha pratik­tir.
1 uyku tulumu ya da bebek kundağı. Bu başlıklı, önü fermuarlı ya da bağcıklı dört­gen bir bezden oluşur. Soğuk bir mevsim­de dünyaya gelen bebekler için çok kul­lanışlıdır.
3 çift yumuşak çorap, patik ya da bot. 5 battaniye, üçü pamuklu, ikisi yünlü.
2 adet flanelden, yünden ye da dantelden yapılmış hırka.
2 adet port-bebe ya da kucağı ve yatağı ıslaklıktan korumak için kare şeklinde naylon.
Bebeğin karyolasının ya da sepetinin şil­tesi düz olmalı ama çok yumuşak olma­malıdır. Üç ya da 6 adet muslin çarşaf ge­reklidir. Bebeğin cildi yünlü şeylere du­yarlılık göstereceği için, bebek ile batta­niye arasına bir çarşaf konulmalıdır. Şilte ile yatak çarşafı arasına konulacak bir naylon, şiltenin temiz ve kuru kalmasını sağlayacaktır. Kirli çamaşırlar ve çarşaf­lar için bir sepet gereklidir. Kirli çocuk bezleri için ise kapaklı bir kova daha uy­gun olur.
Küçük tuvalet gereçlerini bir arada bulun­durmak için bir sepet yararlıdır. Tuvalet gereçleri şunlardır.:
Yumuşak banyo havluları ve küçük hav­lular.
3 ya da 4 adet sabun bezi.
1 adet pamuklu banyo havlusu.
Sterilize edilmiş temiz pamuk.
Cengelli iğneler (asla açık bırakılmamalı).
Saf, ilaçsız sabun.
Mineral yağ. (Sokol, Parafol)
Kapaklı kavanozlar.

İsilik olursa, doktor tavsiyesi ile kullanıl­mak üzere merhem ve pudra.
Bütün iğnelerin, emziklerin, sabunun, kü­çük eşyaların ve özellikle pudranın bebe­ğin erişemeyeceği bir yere konmasına dik­kat edilmelidir. Dökülen pudra kolayca te­neffüs edilir ve astım nöbetine yol açabilir.Bebeğin beslenme takımı şunları içerir: Şişeleri sterilize etmek için bir kap Şişe kapakları ve emzikler. Biberonlar (bunların sayısı, günde kaç kez mama verileceğine, şişelerin günde kaç kez sterilize edileceğine bağlıdır). Şişeler, günde en az iki kez sterilize edilmelidir.
 Su ve portakal suyu gramlık şişe. için 4

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git