Hamilelikte Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabet, hamilelik döneminde ciddi etkileri olabilecek tıbbi bir sorundur. Ta­rihsel açıdan bakıldığında, diyabetli ka­dınların hamilelikle ilgili sorunları var­dı, ama iyi bir kontrolle diyabetli bir ka­dın günümüzde genellikle sağlıklı bir hamilelik geçirebiliyor. Eğer hamile kal­dığınızda diyabetiniz kontrol altında de­ğilse, doğumsal kusuru bulunan bir ço­cuk sahibi olma riskiniz 5 kat artar!

Diyabetiniz varsa, hamile kalmak si­zin için daha zor olabilir. Aynca diyabet, düşük yapma, ölü doğum ve doğum kusurları olasılığını artırabilir. Bu riskler, hamilelik döneminde kan şekerinin İyi kontrol altında tutulması ile azaltılabilir.

Eğer diyabetiniz kontrol altında değil­se, hamilelik ve diyabetin bir araya gel­mesi sizin ve bebeğiniz için tehlikeli ola­bilir. Diyabetin neden olduğu birçok so­run ve zarar, ilk üç ayda (hamileliğin ilk 13 haftasında) ortaya çıkar; kontrolün ye­tersiz olması durumunda diyabet hamile­lik süresinin tamamını etkileyebilir.

Hamilelik, diyabeti vücudunuzun insülin ihtiyacını artırarak etkileyebilir. însulin vücudun şeker kullanmasına olanak veren hormondur. Doktorların çoğu, hamilelik başlamadan en az 2 ila 3 ay önce diyabetinizi kontrol altında tutmanızı önerir. Diya­betinizi kontrol etmek, kan şekerinizi gün­de birkaç kez ölçmeyi gerektirebilir.

Eğer ailenizde diyabet geçmişi varsa veya diyabet olabileceğinize dair şüphe­niz varsa, hamile olmadan önce bunu kontrol ettirin. Bu size, düşük ve diğer problemlerle ilgili riskleri azaltma konu­sunda yardımcı olacaktır. Eğer daha önce diyabetiniz yoksa ve gebelik sırasında geliştîyse gebeliğe bağlı diyabet olarak ad­landırılır.

PAYLAŞ
Hamilelikte Diyabet (Şeker Hastalığı) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. feyza dedi ki:

    gelinlik ayakkabi ve moda dünyasında neler moda bende yakından takip etmek isteyenlerdenim

Sayfa başına git