Gebelikte Diyabet

Diyabetiniz var ve hamile olduğunuzu öğrendiniz… Bu durumdaki birçok kadın gibi endişeye kapılmadan size anlatacaklarımıza biraz zaman ayırırsanız ve ge­rekli tedbirleri alırsanız kaygılanmanız için neden olmadığını göreceksiniz. Be­bek sahibi olmanın arifesinde olmak zaten yeteri kadar heyecanlı bir durum si­zin için ve büyük ihtimalle taşıdığınız sağlık sorunları nedeniyle bazı korkuları­nız var. Bunlara bir yenisini daha eklemek yerine, bilgi sahibi olup doktorunu­zun tavsiyelerini dinleyerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Diyabeti olan bir anne adayı olarak elbette ki bazı komplikasyonlarla karşılaşa­bilirsiniz, ama bunlarla mücadele etmenin yolunun sizden ve iyi bir ekip çalış­ması yapacağınız doktorunuzdan geçtiğini unutmayın. Doktorunuz gebeliğiniz boyunca diyabetin yakın takibi için ek olarak bir endokrinoloji uzmanı, diyetis­yen ve diyabet hemşiresi ile yakın temasta olmanızı isteyebilir.

Diyabetinizin hamilelik sırasında mı oluştuğu yoksa önceden mi var olduğu te­davinin geleceği açısından önemlidir. Doğru bir tedavi programıyla hastalığını­zı kontrol altında tutabilir ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilir­siniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, kan şekeri seviyenizi kontrol altın­da tutmaya çalışmaktır. Bunun neden gerekli olduğunu biraz ayrıntıya girerek açıklayalım…

Diyabet, vücudun insülin üretmesi veya kullanması ile ilgili bir sorunla karşıla­şıldığı zaman ortaya çıkar. İnsülin, besinlerde bulunan glukozun vücut tarafın­dan kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Glukoz ise, vücudun en önemli enerji kaynağı olan bir şekerdir. Vücut, yeterli insülm üretemediği veya insülini düzgün kullanmadığı zaman, kandaki glukoz seviyesi çok yükselir. Vücuttaki glukoz seviyesi çok yükseldiği zaman sağlık sorunları meydana gelir.

Diyabet, özellikle hamilelik sırasında aşırı özen gösterilmesi gereken bir durum­dur. Hamile olmayan kadınlarda görülebildiği gibi, hamilelik sırasında da ilk de­fa görülmeye başlayabilir. Ayrıca  DİYABET HASTALARI HANGİ DURUMLARDA DOKTORA GİTMELİDİR?

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git