GEBELİKLE İLGİLİ GENEL ŞİKAYETLER

Normal bir hamilelikte bile midede yanma hissi, mide bulantısı, kusma, belağrısı , kasık veya baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler görülebilir. Kimi hamile bayanlarda bulantı ve kusma hiç görülmeyebilir, kimi gebe bayanlarda da çok önemli boyutlara ulaşabilir. Bu şikayetler çoğunlukla 4. aydan itibaren kendiliğinden iyileşir. Hastalığı azaltmak amacıyla ilk olarak sık, az ve istenenlerin yenmesi tarzında önlemler alınır. Bebeğin yeterince beslenemeyeceği korkusu hamile kadını canının çekmediği yiyecekleri yemeye zorlamak doğru olmaz. Çevre değişikliği de faydalı olabilir. Çok fazla kusma olduğunda hekimin önereceği ilaçlar kullanılabilir.

gebelikte şikayetler Gebelik döneminde dokuların gevşemesine ve genişleyen vajinanın yaptığı baskıya bağlı olarak bel ağrısı ortaya çıkabilir. Tavsiye edilen egzersiz hareketleri ve kısa yürüyüşlerle kaslar güçlendirilirse ağrılar azalır. Normal, sorunsuz bir hamilelikte rahmin her iki yanındaki kordonlar fazlaca gerilir. Bağırsakların hareketleri azalır, bağırsak tembelliği oluşur ve gaz şikayetleri meydana gelir. Kasıklarda dolgunluk duygusu ile zararı olmayan kasık ve karın ağrıları meydana gelebilir.Hafif baş ağrıları varsa, bu da çoğunlukla hamileliğin 4. ve 5. ayına doğru, bünye yeni duruma yani gebelik dönemine uyum sağlayınca azalır. Endişe edecek bir durum yoktur.

PAYLAŞ
GEBELİKLE İLGİLİ GENEL ŞİKAYETLER Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. nergiz dedi ki:

  hamileligimin 3 ayındayım son günlerde kahverengi akıntım bel ve kasık agrılarım var nedeni düşük tehlikesi olabilir mi.

 2. nergiz dedi ki:

  3 aylık hamileyim son bir kaç günde koyu kahverengi akıntım ve kasık agrılarım var nedeni düşük tehlikesi olabilir mi.

 3. selda dedi ki:

  1 senelik evliyim son 1 haftadır sol kasığımda ağrı,yorgunluk hissi,mide bulantısı,vajinal akıntım arttı bunun sebebini öğrenebilirmiyi

 4. banu dedi ki:

  öcelikle merhaba ağustosun 2 sinde adet gördüm.16 ağustosta çok koyu renk ve çok çok az çamur kıvamında akıntım oldu.bu arada ara ara mide bulaantısı ve göğüslerimde aşırı duyarlılık ve sızlama var. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayfa başına git