Gebelik Unutkanlığı (Bebek Beyni) Diye Bir Şey Var mı?

“Bebek beyni” (gebelik unutkanlığı) diye bir şey gerçekten var mıdır?

Gebeliğin ya da anneliğin ilk dönemlerinin kadının belleğine ve düşünme yeteneğine zarar verdiğini anlatan bir terim olan bebek beyni diye bir şeyin varlığını destekleyecek bilgi yok elimizde.

Araştırmacıların bu bebek beyni kuramını araştırmaya başlamalarının nedeni, kadınların gebelik döneminde ve anne olduktan kısa bir süre sonra bir takım zihinsel değişimlerden ve özellikle de unutkanlıktan şikayet etmeleridir. Bununla birlikte, gebelik ya da anneliğin ilk dönemleri ile kadının düşünme yeteneğindeki değişimler arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar çelişkili sonuçlar vermiştir. Bazı araştırmalar, hormonal değişimlerin, yeterince uyku almamanın ve hayatlarındaki bu önemli değişimle başa çıkma stresinin, gebelikte ve kısa süre sonrasında kadının belleğini sakatladığını göstermiştir. Diğer araştırmalar ise gebeliğin ve anneliğin herhangi bir olumsuz zihinsel etkisi olmadığını ortaya koymuştur.

gebelik unutkanlığıBazı uzmanlara göre, bu bebek beyni kavramı fazlasıyla kabul gördüğü için gebeler ve anneler gündelik unutkanlıklarının daha fazla farkında oluyorlar. Bunun sonucu olarak, düşünmeleriyle ilgili sorunları varmış gibi bir yanılgıya düşüyorlar. Eğer gebe ya da yeni anneyseniz, zihinsel bir düşüş yaşadığınız sanısına kapılmayın. Anne olmanın duygusal ve fiziksel bir geçiş süreci olduğunu unutmayın. Uyum sağlamaya çalışırken, gebeliğin, anneliğin ve önünüzdeki yolculuğun olumlu yönlerine odaklanın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git