Gebelikte Vücudunuzun Karşılaşacağı Zorluklar

Gebelikte Vücudunuzun Karşılaşacağı Zorluklar; gebelik süresince kendinizi dik tutmaya ve sırtınıza fazla yük bindirmemeye dikkat edin. Bebeğin ağırlığı kadının vücudunu öne doğru çekeceği için buna bağlı bel ağrısı çokça görülür. Dengeyi sağlayabilmek için arkaya doğru bükülme sebebiyle sırt kasları gerilir ve özellikle son aylarda ağrıya sebebiyet verir.

Yaptığınız her harekette vücudunuza dikkat etmelisiniz. Ağır kaldırmayın ve belinizi özellikle koruyun. Yüksek topuklu ayakkabılar vücut ağırlığını öne vereceğinden gebelik döneminizde alçak topuklu ayakkabılar giymeye özen gösterin.

SIRT SAĞLIĞI

Sırtınızı korumak istiyorsanız ev işleri yaparken, bebek kucaklarken, ağır eşya kaldırırken ve günlük işlerinizi yaparken vücudunuzu nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz ve ona göre hareketlerinize yön vermeniz gerekmektedir. Gebelik hormonları sırt kaslarınızı gerer ve yumuşamasını sağlar; bu nedenle fazla eğilirseniz, ani  ve sert hareketler yaparsanız ya da yerden bir şeyi yanlış bir şekilde yaparsanız bu belinizin incinmesine ve acı çekmenize neden olur.

gebelikte temizlik

Evinizde Nasıl İş Yapmalısınız?

Olabildiğince yere yakın çalışın. Ayakta belinizi bükmektense yapmanız gereken işleri mümkün olduğunca dizlerinizin üzerine çökerek yapın.

Doğrulmak için:

Sırt üstü yatarken kalkmak için her zaman önce yanınıza dönün; daha sonra da dizlerinizin üstüne kalkacak konuma geçin. Gücünüzü kalçalarınızdan alarak kalkın sırtınızı hep dik tutmaya çalışın.

DİK DURMA

Bir boy aynasının karşısında poz vererek duruşunuzu kontrol edebilirsiniz. Sırtınızı her zaman dik konumda tutmalısınız. Böylece bebeğin ağırlığı ortalanır. Ve vücut kaslarınız bu ağırlığı bölüşürler. Sırt ağrısı önlenir, karın kaslarınız güçlenir ve doğumdan sonra eski formunuza kavuşmanız kolaylaşır.

Kötü Duruş:

Bu gebelikte sık yapılan bir hatadır. Bebek büyüdükçe dengeniz bozulur ve sırtınızı içeri doğru aşırı bükmenize yol açar.

Kaldırma ve Taşıma:

Yerden bir şey kaldırmanız gerekiyor ise dizlerinizi bükmeli ve sırtınızı dik tutmalısınız. Kaldıracağınız eşyaya olabildiğince yanaşın. Yüksek bir yerden ağır bir şey kaldırmayı sakın denemeyin. Dengeniz bozulabilir siz veya bebeğiniz zarar görebilirsiniz. İki eliniz ile de çanta taşıyorsanız ağırlığı eşit bir şekilde her iki tarafa paylaştırın.

Unutmayın basit gibi duran bu önemli kurallar özellikle gebeliğin son haftalarında uymanız gereken en önemli kurallar içerisindedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git