Hamilelik Şansı Hangi Günlerde Daha Fazladır?

Hamilelik Şansı Hangi Günlerde Daha Fazladır?

Kadınlar bekledikleri adetten 14 gün Önce yumurtlar. Bu tarihten birkaç gün önce gerçekleşen cinsel ilişki gebelik şansını artırıyor. Kadının altta olduğu pozisyonda hamile kalmak daha kolay.

Yumurtlamayı takiben yumurtanın döllenebilme süresi 24 48 saat, spermin dölleyebilme süresi ise 72 saattir. Bu nedenle ilişki zamanlamasına dikkat etmek gerekir. Kadınlar bekledikleri adetten 14 gün önce yumurtlar. Gebelik olasılığının en yüksek olduğu ilişki, yumurtlamadan önceki birkaç gün içinde gerçekleşendir. Böylece yumurtlama olduğunda spermle karşılaşma olasılığı artar. Olasılığı artırmak için her gün ilişkiye girmenin faydası yok. Cinsel ilişkinin 2-3 günde bir olması yeterli. Haftada 2 veya 3 kez düzenli olarak seks yapmanız durumunda döllenme için uygun zamanı denk getirme şansınız artacaktır. Kadının üstte olduğu durumlarda sperm kolayca dışarı akacağından şansı artırmak için tam tersi şekillerde ilişki yaşanmalı, gerekirse spermin hemen dışarıya akmaması için tedbirler alınmalı.

hamile4444Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, rahat doğum yapmak, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz Önemli. Doktor gebe kalmadan önce bazı önerilerde bulunur ve sürecin sağlıklı gelişmesi için planlamalar yapar. Gebelik öncesi muayenede amaç, anne adayında var olan ve belki de anne adayının bile bilmediği bir sorunu araştırmak, bedenen ve ruhen gebeliğe hazır olup olmadığına bakmaktır. Bu ilk muayenede önce dikkatli bir öykü alınır. O ana kadar geçen önemli sağlık sorunları sorgulanır. PÂP-Smear testi (rahim ağzı kanser taraması) yapılır. Jinekolojik ultrasonografıde kist, miyom, rahim problemleri araştırılır. Varsa enfeksiyonlar tedavi edilir. Enfeksiyonlar vajinada pH seviyelerini bozarak çoğunlukla gebeliği kısıtlayıcı rol oynar.

Bazı testler yapılmalı mı?

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Evet. Gebelik öncesi şu testler yaptırılmalı: Anne ve baba adayının -kan grupları. Tam kan sayımı. Tam idrar tahlili. Mikrobik-serolojik tesüer (HBsAg, Anti-HbsAg, Anti-HCV, Anti-HIV I/n, Toxoplasma IgM/IgG, Rubella IgM/IgG, CMV IgM/IgG). Açlık kan şekeri. Karaciğer ve böbrek enzimleri (AST, ALT, LDH, BUN, kreatinin) ve TSH ve T4. Örneğin hipotiroidi probleminiz varsa gebe kalma ihtimaliniz zayıflar. Tedavi sonrası bu şansınız ani olarak artış gösterir.

PAYLAŞ
Hamilelik Şansı Hangi Günlerde Daha Fazladır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. hatice dedi ki:

    hatice Eki 31st, 2009 at 20:54 Click here to cancel reply. eşimle çoçuk yapmak istedik ama takvimi uygulamasını unuttuk yumurtlama dönemim 3 yada 4 geçmişti ağrım vardı 1 hafta icinde doktora gitim enfeksiyon vardiye ilaç verdi ama ben kullanmaya korkuyorum ne tapmam gerkiyor bilmiyorum
    cevabınıverseniz sevinirim

  2. hatice dedi ki:

    eşimle çoçuk yapmak istedik ama takvimi uygulamasını unuttuk yumurtlama dönemim 3 yada 4 geçmişti ağrım vardı 1 hafta icinde doktora gitim enfeksiyon vardiye ilaç verdi ama ben kullanmaya korkuyorum ne tapmam gerkiyor bilmiyorum

Sayfa başına git