Gençlik Çağı ve Sorunları

Bir süre öncesine kadar, 13-15 yaşlar arasına “yeni yetme çağı”, gelişme çağı adı verilirdi. Şimdilerde, daha şiirsel olan “gençlik çağı’ndan sözedilmekîedir. Böylelikle, bu her zaman aşılması çok zor bir dönem olmuştur; buluğ çağını oluşturan hormonal salgıların bir kısmının çalışması ile küçük kız bir kadın olur.
Anne olarak kızınıza çok dikkat edin, kadınlık hayatına İyi hazırlanma­sına yardımcı olun. Ergenlik çağı, onun bu hayata uyum sağlama konusunda ruhsal sorunlar doğurabilir. Bunun nedeni bazı estetik bozukluklar olabi­lir. Bu arada, deri de, hormonların etkisi ile, daha dayanıksız, daha hassas bir hale gelebilir.
Ona “Zambak” Tenini Korumayı Öğretin
Kızınızın teni sizde ve herkeste hayranlık uyandırıyordur, ama bu güzel ten rengi çok bakım İsteyen, gayet ince ve hassas bir derinin görüntüsüdür. Bu yaştan İtibaren, yıllar sonra da kendilerini belli edebilecek, korkulacak düşmanlar olan kızarıklıklar, ergenlikler ve doğal lekelerden korumak için öğütlerde bulanarak ona yardımcı olun. Yüzü su ve sabunla yıkamaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Suyun kireci saldırgandır, sabun ise cildin asidini yok eder.
• Buna karşılık, yumuşak, yağlı olmayan ve özel olarak duyarlı ciltler için hazırlanan bir süt kullanılmalıdır. Parfümerinizdeki uzmana ya da sadece ec­zacınıza danışın. Bu kişiler size “passîf” denilen bir krem tavsiye edeceklerdir, “aktif” kremler 25-30 yaşındaki kadınlar için ayrılmıştır.
• Güneşten korunmalıdır, çünkü derisi çok ince ve çok hassastır. Onu zambak teninin çok ender olduğuna, “olgun bir eriğe” dönüşmesinde de hiç bir yararı bulunmadığına inandırın.

genclikOna güneşin kötü etkilerinin aniden ortaya çıkmayacağını, daha sonraları kendini belli edeceğini ve on, onbeş veya yirmi yıl içinde zararlarının onarılamaz bir hal alacağını anlatmak gerekir. Şüphesiz, onu güneş banyosu yapmaktan alıkoymak biraz zor olabilir, ama dikkatli olması gerekmektedir. Yüksek koruma gücü olan bîr madde olmadan güneşte durmamalıdır.
• Ve sonra, onda deriyle ilgili herhangi bir sorun farkettiğînizde, hemen bir deri uzmanına başvurun.
Bu birkaç temel bilgiyle, yetişkin kadının gelecekteki güzelliğini korumak için bütün şansları dağarcığınızda toplamış olursunuz.

Kızınız güneşi ve güneş banyolarını seviyordur; ona, güneşin sert ışınlarına karşı derisini hazırlamasını ve korumasını Öğre­tin, çünkü böylece kadınsa! güzelliğini de korumuş olacakUr. Onun derisine uygun birgüneş kremi seçin.

PAYLAŞ
Gençlik Çağı ve Sorunları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. egesu dedi ki:

    meerak etme yavaşta olsa uzar bunu kendine sorun etme

  2. aslı dedi ki:

    ben 14 yasında bi kızım adetten sonra boyum uzarmı=?suan boyum kısa 147 yim

Sayfa başına git