Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur Hastalığınıza Uygun Vitamin Alın Çabucak İyileşin

YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER

Vitaminler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez  parçasıdır . Vitamin Latince *hayat* anlamına gelen VİTA sözcüğünden gelir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılır .

A, D, E ve K vitaminleridir .

A VİTAMİNİ:
A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balık yağında, karaciğerde, tere yağında peynirde, yumurta sarısında boldur. 
Yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde , tahıllarda bulunur. A vitamini karaciğerde depolanır. Isıya karşı dayanıklıdır.Yüksek miktarlarda alınması zehirlenmelere neden olabilir.Sağlıklı deri ve saçlar için gereklidir. Diş, diş eti, ve kemik gelişiminde önemli rol oynar.


Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

D VİTAMİNİ:
D Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya karşı dayanıklıdır.Fazlası toksik reaksiyonlara (zehirlenme) sebep olabilir.
Kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkilidir.
Raşitizmi önler
Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler.
Ameliyat sonrası gelişebilecek ağrıları giderir.
Kalsiyumla birlikte kemik gelişimini kontrol eder.

E VİTAMİNİ  

  Bağışıklık sistemi açısından önemlidir. E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısını korur. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini önler. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.  Alzheimer hastalığının önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Günde bir avuç fındık günlük E Vitamini İhtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. 

  E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır.  Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

K VİTAMİNİ
   K vitamini, kanın pıhtılaşmasında görev alır. Sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, kabak, lahana, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K Vitamini içeren besinler arasındadır. K vitamini insan bağırsağındaki yararlı bakteriler tarafından da üretilir.

K vitamininin yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.
  K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür. K vitamini takviyesi, yalnızca kanamalı hastalarda, K Vitamini eksikliğini gidermek için kullanılır. Özellikle yeni doğan bebeklerde K Vitamini Eksikliği nedeniyle göbek kanaması oluşur. Bunu önlemek için doğumdan hemen sonra K Vitamini iğnesi yapılır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git