Hava Yutma

Hava Yutma Nedir? (Aerofaji).

Nörotik (asabî) bünyelilerde, genellikle farkına varılmadan, hava yutulmasına verilen ad­dır. Bu durum, mide şişkinliğine yol açar. Dişler arasına bir mantar sıkıştır- manın durumu düzeltmekte etkili oldu­ğu iddia edilir

Hava yutma havanın mideye aşırı olarak gitmesi durumudur ve hemen hemen herkesin günlük yaşamda karşılaştığı bir durumdur. Rahatsızlığa neden olan hava yutulması genelde besin alınırken karşılaşılan bir durum olmakla birlikte besin alımı dışında da soluk alıp verirken mide ağzının fazla açılmasından da kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında insanlar geğirme yoluyla fazla olan havayı atmaya çalışırlar. Hava yutma diğer hastalık türlerinin yanında daha hafif bir hastalık türü olmakla birlikte insan yaşamını aşırı derecede çok olumsuz yönde etkilemez.

                Hava Yutmanın Nedenleri Nelerdir?

hava yutma Hava yutmanın birçok nedeni vardır. Tedavi yöntemleri ise ancak doktorun vereceği tavsiye üzerine sağlık koruma perhizi uygulamaktır. Bu konu hakkında gerekli olan ayrıntılı bilgi yazının devamında da verilmiştir.

Hava yutmanın nedenlerini daha belirgin bir şekilde sıralayacak olursak;

-Kötü beslenme alışkanlığı ( Büyük lokma yutmak, yeteri kadar çiğnememek vb.)

-Çok ve hızlı bir şekilde yemek yemek

Stres ve sinir halleri

                Tedavisi

Hava yutmanın çok belirgin bir tedavisi olmamakla birlikte insanlar çareyi geğirmekte bulmaktadırlar. Bunun dışında doktorun yazacağı gaz giderici hap kullanmak, yiyecek ve içecekleri yavaş bir şekilde tüketmek, lokmaları büyük yutmayıp bol çiğnemek, yemekler arasında sakız çiğnememek, tütün ve benzeri maddeleri kullanmamak, yemek aralarında sıvı tüketimi yapmamak ve özellikle gazlı içeceklerden sakınmanın yanında sinir ve stres yapıcı şeylerden uzak durmak da tedavi yöntemlerinden biridir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git