HEPATİT B HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Bir kişiye Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra, hepatit B hastalığının geçirdiği evreler, aynen Hepatit A hastalığında anlatıldığı gibidir. Hastalann yakınmaları ve hastalığın süresi açısından bazı farklılıklar göze çarpar. Hastalık belirtileri ortaya çıkıncaya kadar geçen süre olan kuluçka süresi, Hepatit B’de 6 haftadan 6 aya kadar değişebilir. Bu sürenin sonunda HBV enfeksiyonu bazı öncü belirtilerle başlar.
Hastalar halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, bunlann yanında koku ve tad alma bozukluklanndan yakınırlar. Bazı hastalarda ateş, eklem ağnlan ve deride döküntüler olabilir.
Bir hafta kadar süren başlangıç belirtilerinin sonunda hastanın idrar rengi koyulaşır (çay rengi idrar), göz aklan ve deride sanlık belirgin hale gelir. Bu sırada doktora başvurursa, muayenesinde karaciğerin, bazen de dalağın büyümüş olduğu saptanır. Karaciğer enzimlerinin kandaki değerleri yükselir ve kısa aralarla tekrarlanan testler yardımıyla hastalığın gidişatı izlenir.
Hepatit B enfeksiyonu erişkin hastalann bir kısmında tamamen belirtisiz olabilir. Bazı hastalarda da sanlık dışındaki belirtilerle seyredebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git