Hıçkırık, Kulak Çınlaması, Eklemlerden Gelen Çıtırtılar Bir Şeylerin Yanlış Gittiğinin İşaretidir Vücudunuza Kulak Veriyor musunuz?

VÜCUDUNUZ ALARM VERİYOR…

Hıçkırık, kulak çınlaması, eklemlerden gelen çıtırtılar gibi garip sesler, vücudumuzun yanlış bir şey olduğunu göstermek için bize göndermiş olduğu işaretler…Bu işaretler bedenimizin bizimle iletişime geçme şeklidir. Genellikle zararsız oldukları halde, sık ve uzun sürmesi durumunda tıbbi yardım almanız gerekebilir.

Hıçkırık

Normal solunumun zorlanması, diyaframın daralması hıçkırık oluşmasına neden olur. Temel olarak diyafram kasını çalıştıran sinirlerin tahrişinden kaynaklanır. Genellikle heyecan, fazla yemek veya bazı ilaçlar bu tahrişi tetikler. Nefesin bir süre tutulması genellikle hıçkırığı durdurmaya yardımcı olur. Hıçkırık 48 saatten fazla sürüyorsa tıbbi yardım almanız gerekir.Hıçkırıkla birlikte özellikle nefes darlığı ve ağrı da geliştiyse yaşadığınız bir felç belirtisi de olabilir. Vakit geçirmeden bir hastaneye başvurmak gerekir..

Kulak Çınlaması

Tıp dilinde adı ‘tinnitus’ tur. ve genelde önemsizdir.  Nadiren  de olsa altta yatan bir hastalığı haber verebilir. Uğuldama, vınlama, vızıltı, yada akan su sesi şeklinde tarif edilir. Kişiden kişiye şiddeti değişen bazen kulakta bazen de kafanın içinde duyulan bir ses olarak tanımlanır.Yüksek sesli ortamlarda genelde fark edilmez.

Kulak çınlaması kulak enfeksiyonundan yada kulak zarından kaynaklanan bir sorundan  yaşanıyor olabilir. Normal olarak, kulaklar  sesi algıladıklarında sinyaller halinde beyine gönderir. Kulak çınlaması durumunda ses olmadan da sinyal gönderilir. Bu yüzden sessiz ortamlarda  bu sesin  daha da arttığını ifade ederler. Kulak çınlaması sürekliyse beraberinde, baş dönmesi ve ağrı da seyrediyorsa ve bilhassa tek taraflı ise bir uzmana başvurmanız gerekir.

Eklemlerden Gelen Sesler

Eklemlerinizin çıtırdamasıyla ilgili bir çok söylenti vardır. En yaygın olan söylenti eğer onları çıtlatmaya devam edersek eklem iltihabına (artrit)  sebep olacağımızdır.

 Kemiklerin birbirine sürtmesi yada o eklemin kemiklerinin sabit olması eklemlerimizden ses gelme sebepleridir.  Parmak çıtlatmak en yaygın türüdür  fakat yapmamak gerekir.Parmaklardan geçen sinir uçlarının uyarılmasına sebep olur.Bu da parmakların kavrama gücünün  zamanla azalmasına sebep olur.

Dizden gelen sesler Dizin hareketi sırasında dizden çıtırtı şeklinde ses gelebilir.. Bu sesler diz hareketleri sırasında özellikle çömelip kalkarken ortaya çıkar. Kemiklerin birbirine sürtmesinden kaynaklanır.  

Dizden ses gelmesi normal bir durum mu? Dizden ses gelmesi genellikle orta ve ileri yaş sorunudur. Nadiren gençlerin dizinden de ses gelebilir. Sesle birlikte ağrı  da oluyorsa ve bu ağrı özellikle oturup kalkarken artıyorsa mutlaka araştırılmalıdır. Bu aşamada yapılacak en doğru hareket bir fizik tedavi uzmanı bulmaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git