TRAFİK KAZALARINDA DERHAL HAREKETE GECMEK

TRAFİK KAZALARINDA DERHAL HAREKETE GECMEK
Tehlikeli madde belirtileri olup olmadığına bakınız.
• Birisinden acil servise telefon etmesini iste­yiniz.Kazazedeleri araçtan çekmeyiniz; bu, daha başka yaralanma ya da incinmelere sebep olabilir.
• Motoru stop ettirerek ve biliyorsanız, akü bağlantısını açarak yangın riskini azaltınız; çünkü, yangınlar sıklıkla kablo ya da çamur­luk altındaki kablolardan çıkmaktadır. Ara­cın yakınında hiç kimsenin sigara içmesine izin vermeyiniz. Eğer kazada bir dizel kam­yon, otobüs ya da araba yer almışsa mazot deposunu kapayınız, normal olarak aracın dış tarafında bir acil düğmesi bulunur.

TRAFİK KAZALARINDA DERHAL HAREKETE GECMEK

TRAFİK KAZALARINDA DERHAL HAREKETE GECMEK

• Orada bulunanlardan, kaza yerinden en az 200 m. uzağa uyarı üçgenleri koymalarını isteyiniz. Üçgen yoksa onlardan trafiği yö­netmelerini rica ediniz.
• Arabayı hareketsiz hâle getiriniz. Eğer araç dört tekerleği üzerindeyse el frenini çekiniz, arabayı vitese takınız ve tekerleklere taş ko­yunuz. Eğer araba yan yatmış, içinde de yolcular varsa, sakın düzeltmeye çalışmayı­nız, sadece yuvarlanmasını önlediğinizden emin olunuz.
• Aracın içerisinde, gözden uzak bir yere düş­müş ya da döşemelerin veya bagajın altına saklanmış olabilecek küçük yolcuları arayı­nız. Araç çevresindeki alanda araçtan fırla­mış olan ya da oralarda dolaşan yolcular bu­lunabilir. Bilinci yerinde olan bir yolcudan, kazadan önce araçta kaç kişi bulunduğunu sorunuz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git