Kızamığın Nedeni

Kızamığın Nedeni: Doğrudan temasla geçen bir virüs (bkz.) enfeksiyonudur. Kuluçka devri 2-3 haftadır. Başlangıçta ve akut bkz devresinde bulaşıcıdır.

Belirtileri: En belirli işareti, deri döküntüsüdür. Döküntü, genellikle yüz­de başlayıp, çok çabuk gövdeye atlar: Ufak, pembe, 1-3 mm. çapında ve iki gün kadar süren noktalar halindedir. Göz­ler kızarır ve çok belirli diğer bir işaret olan, lenf bezleri şişkinliği (özellikle ku­lak arkası ve altındaki bezlerde) görü­lür. Komplikasyonu enderdir: Erişkinler­de, el ve ayak eklemlerinde ağrı olabi­lir. Çocuklarda, hastalık tamamen zarar­sızdır. Kızamıkçığın çok tehlikeli oldu­ğu tek durum, gebeliktir. Gebeliğin ilk üç ayı sırasında, anne, bu hastalığa tu­tulursa, fetus’ta (bkz.) mikrosefali (bkz.), sağırlık, kalp oluşum bozuklukları, ka­tarakt (bkz.) görülebilir. Fetus, bu virü­se özellikle duyarlı olduğundan, anor­mal olması olasılığı çok fazladır. Kıza­mıkçık, çocuklukta zararsız olduğundan, kızların hastalığı bu çağda geçirmelerini sağlamaya çalışmak, akıllıca bir korun­ma yöntemidir.

Tedavi: Vakaların çoğunda, gerek­mez. Gebeliğin ilk üç ayında, hastalığa tutulan kadının, doktordan salık alması doğru olur. Bazı vakalarda gamma glo-bülin (bkz.) kızamıkçıktan korunmada etkendir, fakat buna tam güvenilmez, bkz. Bağışıklık.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git