İçeceklerdeki Şifa!

İçeceklerdeki Şifa!

Hangi İçecek Neye İyi Gelir?

Vücudumuzun % 70 inin su olması nedeni ile saf suya ve diğer sulu içeceklere vücudumuzun ihtiyacı oldukça fazladır. Tabi ki her şeyde olduğu gibi fazlası zarar azı karar etmeni burada da karşımıza çıkıyor. Uzmanların içecekler hakkında verdiği bilgiler ile hangi içeceğin ne kadarının vücudumuz, sağlığımız için faydalı ne kadarının zararlı olduğu dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. Meyve sularından, sebze sularına, günlük yaşantımızda oldukça fazla tükettiğimiz çay, kahve gibi içeceklerin bize faydaları ve zararları neler?

Hangi İçecek Ne kadar Tüketilmeli, Sağlığımızı Etkileyen İçecekler Nelerdir? Gibi sorulara uzmanlarımızdan cevaplar;

Saf Meyve Suları: Kalori ve şeker içerikleri yüksek olduğundan günde en fazla 1-2 bardak tüketilmesi öneriliyor. Vücudumuza tokluk hissi vererek  daha az yemek yememizi sağlıyor. Ancak antiparantez uzmanlar meyvelerin ayrı ayrı suyunu  ya da püresini değil mümkün olduğunca meyvenin kendisinin yenmesi gerektiğiniz vurguluyorlar.

içecekler

Sebze Suları: Meyve sularına göre kalorisi ve içinde bulunan doğal şekeri daha azdır. Ancak sebzeyi sebze olarak tüketmek en sağlıklısıdır, özellikle buharda haşlama yöntemi ile pişirilen sebzeler vitaminlerini  koruyarak daha sağlıklı beslenmemize yarar sağlar, Sebzelerin pişirilerek ve çok haşlanarak yemek haline getirilmesinden mümkün olduğunca uzak durulmalı, çok haşlanan  ya da pişirilen sebzelerin  vitaminleri de ölmektedir.

Süt: Gelişim çağında ki çocuklar ve hamile kadınlar için günlük 1 -2 bardak mutlaka içilmesi gereken süt; kalsiyum deposu olduğu gibi, kemiklerin güçlenmesi içinde çok etkili ve faydalı bir içecektir. Bunun yanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki gece yatmadan içilen 1 bardak süt yağ eritme özelliğine ve kilo almayı durduran bir özelliğe de sahip. Günde bir bardak içilen sütün kilo alma riskinizi de azalttığı yapılan araştırmaların  sonucudur.

Çay: Diş sağlığına ve kalbe iyi gelen siyah çayın yeri Türk toplumunda bir farklıdır. Son yıllarda değeri fark edilen yeşil çay ise; antioksidan içeriği oldukça fazla bir içecektir ve artık daha sık tüketilmektedir.

Kahve: Antidepresan özelliği ile bilenen kahve aynı zamanda şeker hastalığına yakalanma riskini de düşürüyor. Ancak içinde bulunan kafein denedi ile de tüketiminde aşırılıktan kaçınılması öneriliyor.

Su: Başlıca içeceğimiz olan suyun önemine ve sağlığımız açısından faydalarına her gün bir yenisi daha ekleniyor ve günde mutlaka 1,5 – 2 litre içilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ayak tırnaklarından saçlarınıza kadar, tüm vücudunuzun ve organlarınızın suya ihtiyacı var. Unutmayın Su Sağlıktır.

PAYLAŞ
İçeceklerdeki Şifa! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. asuman dedi ki:

    Süt; kalsiyum deposu sayesinde sadece kemik sağlığımız korunmakla kalmaz, kilo alma riskini de en aza indirmektedir.
    ama mümkünse taze günlük veya güvendiğiniz bir yerden inek sütünü tercih edin.

Sayfa başına git