Meyve ve Sebzelerin Kansere Etkileri

Prof.Dr.Erkan TOPUZ; meyve ve sebzelerin kanserli hücreler üzerindeki etkileri konusunda sorularınızı cevaplıyor:
Nar’ın da tümörü erittiğini gösteren çalışmalar var. Bu nedenle her gün 1 bardak nar suyu için. Bu mevsimde bol bol çağla yiyin. Kuarsetin denen kanser savaşçısı bir madde ihtiva ettiği için bol miktarda soğan ve elma tüketin.Kilo kaybınız varsa omega 3 kullanın.Her gün 2-3 çorba kaşığı zerdeçal tüketin. Tadını sevmiyorsanız hapını kullanın. Karaciğer fonksiyon testlerinizin bozulmaması için milk thistie (devedikeni sütü kapsülü) ve burdock (dulavrat otu tableti) kullanın. Sık girip oluyorsan1z ekinezya kullanmanızda yarar var. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri en çok beyne metastaz yaptığı için 6 ayda bir beyin MR’ı yaptırın.

SORU: Meme kanseri geçirdim. Soya tüketebilir miyim?

5 yıl önce meme kanseri tedavisi gördüm. Östrojen ve progesteron reseptörlerim pozitif. Soya ürünleri kullanmamda sakınca var mı? AYNUR ATİLKAN

sebzaCEVAP: Soya, kötü kolesterolü düşürüyor, meme ve prostat kanseri riskini azaltıyor, kemikleri güçlendiriyor, menopozda görülen ateş basmalarını dindiriyor. Ancak reseptörleri pozitif olan meme kanseri hastalarının soya ürünlerinden uzak durmasında yarar var. Çünkü tümörü tetikleyebiliyor. Soya, kalsiyum bazlı yeni taşlar ürettiği için böbrek taşı sorunu olanların da bu besini kısıtlamalı.

SORU:Yumurtalık kanseri genetik mî?

Annem geçen yıl över (yumurtalık) kanserinden hayatını kaybetti. Yumurtalık kanseri genetik midir? 33 yaşındayım. Korunmak için ne tür önlemler almalıyım? BANU TUNÇ

CEVAP: Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık rastlanılan kanserler arasında 4’üncü sırada yer alır.Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Yumurtalık kanseri, genetik kanserler grubuna girer. Ailesinde yumurtalık kanseri hikayesi olanlar, hiç doğum yapmamış kadınlar, daha önce meme ya da rahim kanserine yakalanan kadınlar yüksek riskli gruba girer. Yumurtalık kanserinin erken evrelerde yakalanmasına olanak tanıyacak bir tarama testi yok. Korunmak için en uygun yol düzenli kadın doğum muayenesidir. Annenizde kanser öyküsü olduğu için her yıl jinekolojik kontrolden geçin. Senelik kontroller dışında herhangi bir şikayetiniz olursa doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Mamografi, tüm batın ultrasonografisi ve yumurtalık kanserini gösteren kan testi olan ca12 5 yaptırın. Sorun varsa doktorunuzun belirlediği aralıklarla kontrollerinizi sürdürün. Sorun yoksa 35 yaşından sonra her yıl mamografi ve ultrasonografi yaptırın. Jinekologunuzla konuşmadan hormon kullanmayın.Doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri riskini azaltsa da meme kanseri ihtimalini artırır. Bu ters ilişki nedeniyle doktorunuzla irtibat halinde olun. Beslenmenize dikkat edin. Sigara ve alkolden uzak durun. Düzenli egzersiz yapmaya çalışın.

PAYLAŞ
Meyve ve Sebzelerin Kansere Etkileri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. AYŞE YILMAZ dedi ki:

    MERHABA BEN 33 YAŞINDAYIM .3 AY ÖNCE MEME KANSERİNDEN SAĞ GÖĞSÜMEN AMELİYAT OLDUM .8 SEYANS KEMOTERAPİ VE RADYOTERAPİ VERDİLER 21GÜN ARAYLA KEMOTERAPİ ALIYORUM.YARI 3.SÜNÜ ALACAĞIM İLACIN VERDİĞİ SIKINTILARDAN DAHA RAHAT NASIL ATLATA BİLİRİM.

Sayfa başına git