BOLONYEZ SOS

Gerekli malzeme: 4 kişi için 150 gr. yağsız dana ‘kıyması, 2 tavuk karaci­ğeri, 50 gr. kıyılmış jambon, 70 gr. te­reyağı ya da yağ, 30 gr. mantar, 2 çorba kaşığı krema, bir su bardağı be­yaz şarap, çok ince kıyılmış bir soğan, bir havuç, maydanoz, 2 çorba kaşığı domates salçası, tuz, karabiber.
Bir tencerenin içine kıyılmış jambo­nu, kıyılmış soğanı, havucu ve may­danoz ile yağı koyun. Orta sıcaklıkta bir ateşte 20 dakika kadar hafifçe kı­zartın. Sonra 2 tavuk ciğeri ile kıy­mayı ekleyin. İyice karıştırın ve on da­kika daha kızartmaya devam edin.
Bu arada mantarlar pişmiş ve kıyıl­mış olsun. On dakikalık ikinci hafif kızartmadan sonra, mantarlarla bera­ber tuz, karabiber, ve şarabı ekleyin. Tencereyi, kapaksız olarak düşük ateş-te birkaç dakika kaynamaya bırakın. Sonra da bir çay fincanı sıcak suda e-rittiğiniz domates salçasını ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın, orta sı­caklıkta bir ateşte sosu bir saat hafif hafif kaynatın. Bir saatin bitimine beş dakika kala, istiyorsanız, kremayı da ekleyin.
Bu sos her çeşit hamur yemeği özel­likle makarna ile yenir. Sosun üzerine bolca rendelenmiş kaşer dökülürse da­ha güzel tad verir

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git