Yüksek Tansiyonunuz Varsa Bu Gıdalardan Kaçının

Beslenme şekliniz kalıcı hastalıklara neden olabilir, bu sebeple sağlıklı olan ve sağlıklı kalmak isteyen herkesin bir beslenme programı oluşturması şart.

Yağlı ve kalitesiz hazır gıdalar kan dolaşımını zedelediği gibi kalbe de ciddi zararları olabilir. Aşırı sodyum tüketimi ciddi hastalıklara neden olur, bu sebeple aşağıda sıralayacağımız gıdalardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.

Sofra Tuzu

Beslenmenize sofra tuzunu dahil etmeniz kan dolaşımınızı olumsuz yönde etkiler, bilindiği üzere tuz tansiyonu tetiklediği gibi beyninize, kalbinize ve böbreklerinize ciddi zarar verebilir. Bunun yerine doğal tuzlardan gerektiği kadar faydalanın.

Hazır Patates Kızartması

Ortalama porsiyon hazır patates kızartmasında yaklaşık 20 gram yağ ve 270 mg sodyum içerir. Bu da hipertansiyonu tetikler.

Kırmızı Et

Kontrollü bir şekilde tüketildiğinde hiç bir tehdit oluşturmaz, ancak kendi yağı ile kavrulmuş (bol yağlı) ve büyük porsiyonlar sağlığınızı ciddi ölçüde tehdit eder. Bununla birlikte özellikle abur cuburlarda bulunan trans yağlı hazır gıdaları artık hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

İşlenmiş Et

Salam, sosis, sucuk, pastırma ve jambon türü gıdalar da tansiyonunuzu doğrudan etkiler. Hipertansiyonun önüne geçmek için bu tip gıdaları da hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Turşu

Tansiyonun baş düşmanlarından biri olarak tanımlarsak asla abartmış sayılmayız, ağzına kadar sodyum dolu olan turşuda günlük ihtiyacımızın hemen hemen 3 katı fazla sodyumu içinde barındırıyor.

Şeker

Diğer bir deyişle glikoz, sağlıksız olduğu herkes tarafından bilinmekte. Sağlıksız yapay tatlandırıcılar da ciddi ölçüde tansiyona neden olur. Bunun yerine doğal kaynaklara yönelmenizde fayda var.

Margarin

Günümüzde çok fazla kullanılmasa da makarna ve omlet yapımında vazgeçilmezler arasındadır. Katı olduğu için belli bir ısıya erişmesi gerekir erimesi için, bu da demek oluyor ki margarinin içi nikel, platin veya alüminyumla doludur.

Bunların yerine daha sebze ağırlıklı beslenmeniz hem sağlığınız açısından, hem de kilo vermeniz adına en doğru yol olacaktır.

Ayrıca yiyeceklerinizi baharatlandırırsanız, hem farklı damak tadları yakalamış olursunuz hem de baharatların faydalarını vücudunuza hapsedersiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git