5 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Bebeğinizle artık 5.ayınızdasınız ve birbirinize iyice alıştınız. Bebeğiniz artık sizin varlığınızdan güven duyduğunu ağlarken sizin sesinizi duyduğu anda ağlamayı kestiğini görebiliyorsunuz.

Sürekli ilgi bekleyen, beklediği ilgiyi göremeyince hırçınlaşı ağlayan bir bebeğiniz var artık. Gülümseyen,sesli şekilde gülücükler atan, konuşmak için kelimeleri kaydetmeye çalışan, ne dediği anlaşılmasıda konuşur gibi sesler çıkaran taklitçi sevimli bir bebekle 5.ayınız. Gördüğü hareketleri sesleri tekrar etmeye çalışan bunu farkeden insanların ona sevgi göstermesiyle iyi bir şey yaptığının bilincine vararak taklitlerinde ısrar etmeye çalışan bebeğiniz artık birçok davranışada artık tepki vermeye başlar. Örneğin oynamayı çok sevdiği bir oyuncağı elinden aldığınız anda en büyük silahını kullanır yani çığlıklar atarak ağlamaya başlar.Bu davranışının sonunda oyuncağını geri alacağını bilir.

Emeklemeye çalışır,  sürünerek ilerlemeye çalışır.Ev halkının tamamının yüzünü ve sesini tanımıştır artık ve eve gelen yabancı herkezi ayırt edebilir ve bu onu rahatsız edebilir, şaşırtabilir, korkutabilir değişik şekillerde duygularını hissettirir. Ağlar, hırçınlaşır, hiç tepkisiz uzun uzun bakar.

Hareketlenmenin başlamasıyla kilo alımınıda yavaşlamaya başlar.5.ayında bebek doğduğu andaki kilosunun iki katı civarıdır.Bebeğinizi aynı aylarda olan bebeklerle karşılaştırın iletişimini seyredin.Başka bir bebeği görmesi incelemesi,kendisi gibi sesler çıkaran hareketle yapan bir başka bebeğin varlığı onu mutlu edecektir.

Anne sütüne ve mamaya devam edin. Doktorunuzun izin verdiği katı besinleri tek tek ve sadece 1-2 kaşık verin. İnek sütüne 1 yaşından önce başlamayın.

Emeklemeye çalışması yüzünden sivri uçlu masa,sehpa, koltuk kenarlarını güvenli hale getiren veya ortadan kaldırın.

PAYLAŞ
5 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. nur dedi ki:

    bebeğim bu ayın 15 inde tam 5.ayını dolduracak ama hiç öle emekleme faaliyeti yok bu normalmi ne zaman baslıo tam olarak

  2. Hicran Can dedi ki:

    İskenderun sağlik ocağında doktor olarak görev yapmaktayım.Oğlum 5 aylık.Son bir aydır emmesinde azalma oldu.Kilo almadı.FE eksikliği anemisi çıktı.İlacına devam ediyoruz. Yalnız emmesinde artma olmadı.Ne yapabilirim?Teşekkürler

Sayfa başına git