Soru Cevaplandı: Anne Sütü Mü, Mama Mı?

Anne Sütü Mü, Mama Mı? Bebeğiniz ile ilgili vermeniz gereken en önemli kararlar arasında onu anne sütü ile mi yoksa mama ile mi besleyeceğinizdir. Anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılar hem de kolay olarak sindirebilir. Fakat bazı sebepler bebeğinizin mamayla beslenmesini zorunlu kılabilir. Bebeğinizi beslemek bir vazife değil keyif olmalıdır. Bebeğinizi bir zorunluluk hissiyatı ile emziriyor veya  mamayla beslediğiniz için suçluluk hissediyorsanız, bu iş keyif olmaktan çıkar.

Mamayla karnını doyurmanın daha iyi olacağını düşünüyorsanız , karar vermek için doğuma dek bekleyebilirsiniz. Doğumun ilk haftalarında bebeğin emdiği anne sütü yerini asla başka hiçbir besin dolduramaz. Bebeğinize vereceğiniz en değerli hazine ilk sütünüz olacaktır, ilk sütünüz bebeğinizi beslemek ile kalmaz onu hastalık etkenlerine karşı da korumuş olursunuz.

anne sütü mü mama mı

Bebeğinizi Mamaya alıştırdıktan sonra anne sütüne yeniden dönmeniz çok zordur. Çünkü sütün gelmesi için bebeğinizi emzirmeniz ve böylece de uyarılması gerekmektedir ki süt gelmeye devam etsin. Bebeğinizi nası beslerseniz besleyin fakat şunu daima göz önünde bulundurun: Bebeğe vereceğiniz ilgi, şefkat ve sevgi de en az vereceğiniz süt kadar kıymetlidir.

Anne Sütü mü, Mama Mı?

– Anne sütünün içerdiği maddeleri laboratuvar ortamında inceleyen bilim insanları bebeğin bağışıklık sistemi gelişene dek ihtiyacı olan direnci verdiğini ve tüm hastalıklara karşı savunucu maddeleri içerdiğini keşfetmişlerdir; ancak mamalarda bu özelliklerin hiçbiri yoktur, mamalar sadece karın doyurur ve birtakım besinler içerir.

– Bebeğiniz her istediğinde sütünüzün hijyenik ve uygun ısıda hazır olması sizin için büyük bir kolaylıktır ki geceleri bu kolaylık sizin için daha çok kendini gösterecektir.

– Bebeğinizi emzirirken duyacağınız haz, bebeğinizle bu kadar yakın olmak, küçücük elleriyle size dokunması ve minik yüzünü göğsünüze yasladığında duyacağınız haz sadece size özel bir duygudur.

– Bebeğinizi emzirmek ilk haftalar da daha çok zamanınızı alacaktır, çünkü bebeğiniz çok çabuk acıkır, çok az emebilir ve sık aralıklarla da emmek isteyecektir. Buna nazaran sürekli biberon temizlemek, mama ısıtmak ve bebeği beslemek sizi daha çok yoracaktır.

– Yolculuklarınız da bile biberon yıkamak ve mamayı ısıtmak sizi yoracak belki de buna imkan bile bulamayacaksınız ancak; emzirmek her yerde her zaman büyük bir kolaylıktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git