VİTAMİNLER HAKKINDA

Sığır pirzolasmda % 49 oranında su, % 35 oranında yağ ve % 15,5 oranın­da protein, % 0,2 oranında da kalsi­yum fosfat ve diğer madensel tuzlar vardır. Sığır pirzolasının % 99,7’sinî meydana getiren bu öğeler çıkarıldık­tan sonra geride kalan miktar vitamin­lerden oluşur. Ekmekte % 55 oranında karbonhidrat, % 34 oranında su, % 8 oranında protein ve % 0,8 oranında yağ bulunur; yapısının geriye kalanı madensel tuzlar ve vitaminlerdir. Vi­taminlerin bulunuşu ve beslenmedeki önemlerinin kavranışı ancak son yüz­yıl içinde gerçekleşmiş ve beslenme konusuna büyük yenilikler getirmiştir.
A vitamini yağda eriyen bazı bile­şiklerden oluşur ve karaciğerlerde, baıkyağında bol miktarda bulunur. Ha­vuçta, tatlı patateste, yeşil sebzelerde, süt ve tereyağında bulunan sarı renk­li bir pigment olan karatende A vita­mini etkisi vardır. Tiamin de denilen Bı vitamini tahılda, patateste, ette, yer fıstığında ve mayada bol bulunur.
Riboflavin yaygın- olarak bulunan başka bir B vitamini grubu üyesidir. Nikotinik asit de etlerde bol miktarda bulunan bir B vitaminidir.
Meyveler, taze sebzeler zengin bir C vitamini (askorbik asit) kaynağıdır. Ancak, bu vitaminin ısıya karşı çok dayanıksız olması, sık sık C vitamini eksikliğinin doğmasına yol açar.

vitamin4444

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git