Meğer Soğan Kabuğu Tam Bir Şifa Kaynağıymış Herkesin Yaşadığı O 6 Sorununun Çaresiymiş

Soğan pek çok kişi tarafından pek tercih edilmeyen bir besin maddesidir. Kokusu ve göz yakması gibi olumsuz yanlarının bulunması soğanın tercih edilmeme sebebi olabilir. Ancak bu olumsuzluklarının yanı sıra soğanın pek çok faydası da bulunmaktadır. Soğan grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir, kanserden korur, sindirim sistemini çalıştırır, kemik erimesini önler ve daha neler neler. Bugün ki konumuz soğan kabuğunun faydaları olduğu için soğanın faydalarına kısacık değindim. Şimdi gelelim en az kendisi kadar şifalı olan soğan kabuğunun faydalarına;

1.Gripten korur.

Soğanın kendisi gibi kabukları da gribe karşı tam bir koruyucudur. Özellikle kış aylarında kendini gösteren nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riskimizi azaltan soğan kabuğunu kış aylarında daha çok tüketmeliyiz.

2.Yaraları iyileştirir.

Cildimizde oluşan yaraların iyileşmesinde ve alerji nedeniyle oluşan tahrişlerin geçmesinde önemli bir rol oynar. Egzamaya da iyi geldiği bilinen soğan suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra içebilirsiniz.

3. Tansiyonu düşürür.

Soğan kabuğunda bulunan pek çok yararlı pigmentlerin tansiyonu düşürdüğü ve dengelediği uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

4.Böbreklere iyi gelir.

Böbrek taşı ve kum dökmede doğal bir ilaç olan soğan suyu böbrek bu tür böbrek rahatsızlıkları çekenler için mucizedir.

5.Nefesinizi açar.

Nefes darlığı problemi yaşayanlar için oldukça faydalı olan soğan kabuğu nefesinizi açar, astıma iyi gelir ve kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller.

6.Saç çıkmasına yardımcı olur.

İçerisinde bulunan sülfür sayesinde saç köklerini besleyerek saç çıkmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basittir. Soğan kabuklarını soğandan ayırdıktan sonra soğuk suda yıkayın. Daha sonra bir tencereye su koyup kaynatın ve yıkadığınız soğan kabuklarını kaynamış suya atıp 5 dakika kadar kaynatın. Kaynayan soğan kabuklarını alıp süzerek suyunu soğutun. Soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. Aynı suyu çok uzun süre tüketmeyin. Taze taze kaynatmanız daha iyi olacaktır.

Mide sıkıntısı yaşayanlar ise soğan kabuğu suyunu tüketmemelidir. Ayrıca bu sudan gün içinde bir bardaktan fazla içmemelisiniz. Her şeyin fazlasında olduğu gibi bunun da fazlası zararlı olabilir. Ayrıca burada verilen bilgiler tedavi amaçlı değil sizlere bitki ve besinlerin faydalarını paylaşmak amaçlıdır. Hastalığınız varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Soğan Kabuğunun Faydaları

*Adet düzensizliğine iyi gelir,

*Boğaz iltihabını söker,

*Kalp damar hastalıklarını önler,

*Kolesterolü düşürür ve dengeler,

*İdrar yolu iltihabını söker,

*Menopoz döneminde oluşacak kemik erimesini önler,

*Kan şekerini düşürür, şeker hastalıklarına iyi gelir,

*Mikropları öldürür,

*Karaciğerin çalışmasını düzenler,

Gördüğünüz gibi faydalarını saymakla bitiremediğimiz soğan kabuğu çöpe atılacak bir besin değildir. Pek çok sağlık problemine iyi gelen soğan kabuğu özellikle de kadınlar tarafından adet dönemlerini düzenleyici olarak tüketilmektedir. Hatta bazı kadın doğum uzmanları da adet günü geçen hanımlara soğan kabuğu kürünü önermektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git