Diş ağrısı

Minesi zedelenen bir dişin içine hava, sıvı ya da yemek artıklarının girerek dişin kökünde bulunan sinir lifleri ile temas etmesi sonucu ağrı meydana gelir. Önce mine üzerinde ince bir çatlak veya çok küçük bir delik hâlinde başlayan zedelenme, gittikçe büyür ve âdeta bir kovuk hâlini alır ve sonunda dişin çürümesine neden olur. Bütün bu durumlarda sık sık diş ağrısı ile karşılaşmak olağandır Ne yapmalı!

Bir diş hekimine başvurun. Diş hekiminin bu­lunmadığı bir yerde veya gece ani olarak orta­ya çıkan diş ağrılarında alınacak önlemler, bel­ki o anda ağrıyı dindirebilir. Fakat hiçbir za­man esaslı bir tedavi teşkil etmez. Ağrıyan dişte eğer bir kovuk varsa, bir kürdan veya kibrit çöpünün ucuna pamuk sardıktan sonra kovuğun içi temizlenir. Pamuk yenilenir ve karanfil yağma batırılır. Bu karanfil yağlı pamuk, kovuk içine yerleştirilir. Kovuk bulun­mayan hâllerde soğuk veya sıcak su ile garga­ra, yüzün dışından sıcak kompres yapmak ve bir-iki tane aspirin yutmak gerekir. Bütün bu önlemlerin geçici bir etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

Diş ağrısı hemen hemen herkesin hayatı boyunca bir kez de olsa karşılaştığı bir durumdur. Diş çürümesinden kaynaklanan bu durum büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Asitli ve şekerli yiyeceklerin tüketilmesi ve diş fırçalanmaması, dişlere yeterli özen gösterilmemesi diş çürüğüne neden olmaktadır. Bu nedenle her insan küçük yaştan itibaren diş sağlığına önem vermeli ve gerekli önlemleri almalıdır. Diş çürümesi durumunda da gerekli tedavi yöntemlerini kullanmalıdır.

Peki, Diş Ağrıması Durumunda Neler Yapılmalı?

diş ağrısıDiş ağrıması durumunda yapılabilecek pek çok şey vardır. Bunlardan bahsedecek olursak;
Diş Fırçalamak: Dişleri fırçalamak ağrının geçmesine neden olabilir çünkü diş fırçalama esnasında ağrı olan yerde eğer bir yiyecek parçası kalmışsa o yiyeceğin çıkmasına ve ağrının azalmasına neden olur.
– Sirkeli veya Tuzlu Su İle Gargara Yapmak: Diş ve diş eti çürüklerinin dezenfekte eder, bakterilerden arındırır ve dişi uyuşturarak diş ağrılarının geçmesini sağlar.
-Buz Koymak: Ağrıyan bölgeye buz koymak da diş ağrısının hafiflemesine neden olur.
-Sarımsak: Ağrıyan diş üzerinde bekletildiğinde bakterileri yok ettiğinden ağrının geçmesini sağlar.
-Kuru Karanfil: Karanfil ağrıyan bölgeye konulduğunda o bölgeyi uyuşturacağından ağrı hissini azaltır.
-Ağrı Kesici ve Antibiyotik: Ağrı dayanılamayacak noktaya geldiğinde ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanarak ağrı bir süreliğine de olsa geçirilir.
Zerdeçal: Güçlü bir antibiyotiktir ve ağrı kesme özelliğine sahiptir. Su ile karıştırılıp yoğrulduğunda hamur haline gelir ve bu hamur ağrıyan diş üzerine konur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git