İdrar Renginiz Size Sağlığınız ile İlgili Bilgi Veriyor Peki Hangi Renk Ne Anlama Geliyor

Tıbbi açıdan bir çok hastalığın teşhisinde idrar rengi ve kokusu hep belirleyici olmuştur. Dikkat ederseniz hasta olduğunuzda doktorunuz sizden hemen bir idrar tahlili ister çünkü idrarınız sizde herhangi bir hastalık olup olmadığının en sağlıklı habercisidir.

Yediğimiz yiyeceklerden, kullandığımız ilaçlardan kaynaklı olarak zaman zaman idrarımızın rengi, kokusu ve yoğunluğu değişebilir. Ya da bazen yeme-içme ile de alakasız olarak idrar renginde bir farklılık ortaya çıkabilir. İşte bu durumda vücudumuz bize bir alarm veriyor demektir.

İdrar rengi her yaşta ki insanlarda değişebilir. Bazen bebeklerde bazen yaşlı ya da yetişkinlerde değişilik gösteren idrar rengi size ne söylüyor gelin birlikte öğrenelim;

*Kırmızı-pembe renkli idrar

Kırmızı ya da pembe renkli idrar genel olarak pancar, yaban mersini gibi kırmızı renkli gıda tüketiminden ya da ilaç kullanımından sonra ortaya çıkıyorsa ve 24 saat içinde idrarınız düzene giriyorsa korkulacak bir şey değildir.

Ancak kırmızı renkli idrarın bazı hastalıkların habercisi olduğu da unutulmamalıdır. Eğer herahngi bir gıda ve ya ilaç tüketmediniz ve idrarınız pembe ve ya kırmızı ise ozaman mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bunun nedeni;

  • İdrar yolu enfeksiyonu,
  • Böbrek kisti,
  • Prostat
  • Mesane ya da böbrek taşı olabilir.

*Kahverengi idrar

İdrarın kahverengi olması yine gıda tüketimine (baklagiller, aloevera)ve ilaç kullanımına bağlı olabileceği gibi vücudun susuz kalmasından ya da aşırı egzersiz yapılması sonucu kas zedelenmesinden kaynaklı olabilir.

*Köpüklü idrar

Eğer rengi giderek koyulaşmayan ama köpüklü bir idrar varsa telaş etmeye gerek yoktur. Bu durum vücudunuzda protein fazlalığının olduğuna işaret sayılır. Ama rengi dikkate almak gerekir gitgide koyulaşıyorsa bir böbrek rahatsızlığınız olabilir.

*Kötü kokulu idrar

İdrar elbette güzel kokmaz ama burada kötü kokudan kasıt idrarın normalinden daha başka kokmasıdır. Eminim bu durumu anlamak zor olmaz. İdrarda ki bu kötü koku fazla kahve tüketimine bağlı olunabileceği gibi eğer böyle bir tüketiminiz olmadığı halde kötü koku varsa bir hekime gitmenizi öneririm.

*Koyu sarı idrar

Bu renk idrar size vücudunuzun susuz kaldığının habercisidir. Eğer su tüketimin az ise zaten idrarınız rengi sıklıkla bu renkte olur. İdrar renginiz şeffaf bir hal alan kadar su tüketimine devam etmelisiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git