BOYUN JİMLASTİĞİ

Özellikle boyun için düşünülmüş bir ta­kım jimnastik hareketleri vardır. Ancak bunlardan bazıları, bir uzman gözetimi olmaksızın yapılmamalıdır. Fakat aşağı­da yazılı olanlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Burada belirtilen” dört hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz.

* Başınızı öne eğdikten sonra, yavaşça önce sağa, sonra sola çevirin. Bu hare­keti on kez tekrarlayın. Biraz dinlendi­rip bu defa ters yönde olmak üzere aynı hareketi yine on kez yapın. Bu sırada göğsünüzün dik, boyun kaslarınızın ger­gin, omuzlarınızın gevşek olmasına özellikle dikkat edin.

* Başınızı arkaya atın, boyun kaslarını gergin tutarak dairesel bir hareket yapın Dairesel hareketin mümkün olduğu ka­dar geniş olmasına dikkat edin.
* Yere oturun ve bacaklarınızı göğsünü ze değecek kadar kıvırın. Bu sırada sırtı­nızın dik olmasına dikkat edin. Başınızı öne eğin. Boyun kaslarınızı yukarı kaldı rarak, omuzlarınızı kaldırmadan ve gevşek tutarak başınızı yukarı kaldırın. Da­ha sonra başınızı geriye sarkıtın ve bi­raz bekleyin. Bu arada ağzınızı yavaş yavaş açıp kapayın. Son olarak başınızı yine boyun kaslarını gererek düzeltin. Bu hareket başı öne eğik tutmanın yarat tığı.deri ve kas gevşemesini yok eder. Kadınların çoğu başını öne eğik tutma alış­kanlığında olduğundan gerdanları sar­kar. Boynun önemli kaslarını da çalıştı­ran bu hareket işte bu sarkmayı önler.

* Kalça kaslarını kasın, karnınızı içeri alın ve omuzlarınızı aşağı indirin. Böyle likle gövdenin üst kısmını taşıyan kasla­rı kuvvetlendirmiş olursunuz. Başın omuzlar üstünde zarif durması için vü­cut kaslarının güçlü olmasının son dere­ce önemli olduğunu bir kez daha hatır­latalım.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git