Isı Yalıtımı

Binalarda Isı Yalıtımının Sağlanması :
Isı yalıtımı yapılmamış konutlarda; kış mevsiminde ev sıcaksa ısı akışı odanın içinden dışarı doğru, yaz mevsiminde evin içi soğuk ise ısı akışı dışardan evin içine doğru olur.

Konutlarda pencerelerde yüzde yirmi beş, tavanda ve çatılarda yüzde yirmi beş, tavan arasında yüzde yirmi, zeminde yüzde on beş ve konut girişinde yüzde yirmi beş ısı yalıtımı olması gerekir.

Konutlarda ısı yalıtımının yapılabilmesi için;
• Binanın dış cephesinin duvarlarında,
• Cam, pencere ve doğramalarda,
• Çatı katında ve döşemelerde,
• Konutun tesisat borularında, ısı yalıtımının olması gerekir.

Konutların doğru şekilde yalıtılmasıyla yüzde 25–50 civarında daha az ısı enerji  kullanarak aynı oranda ısınması gerçekleştirilebilir. Binanın iç bölümünü dış bölümden ayıran kapılar, pvc’ler, duvarlar ve tavan gibi konutun temel bölümleri binanın kışın sıcak, yazınsa serin olmasına yardımcı olur. Bütün dünyada bina yalıtımının çok daha iyi yapılabilmesi için, pek çok teknik ve malzemeden faydalanılmıştır.

Yaz aylarında parkların veya ağaçlık bölgelerin şehir merkezlerinden daha serin, ağaç yapraklarından buhar şeklinde dışa verilen su ağacın etrafındaki havanın sıcaklığında yaklaşık beş dereceye kadar düşüş olmasına neden olur. Bu durumda konutlara en basit ve ucuz yalıtım evin çevresine ağaç dikilerek gerçekleştirilebilir. Isınma ve soğutmaya son derece faydalı bir çözüm yöntemi olan bu ağaç dikimi, elbette  uzun vadeli bir iş gibi görünüyor.  Zekice yapılmış bir planlamayla bahçeye dikilen fidanlar, evin ısıtılması ve serinletilmesi  için sarf edilen enerji oranını yüzde yirmi beş oranında tasarruf ettirebilir. www.kadinlarsitesi.com

Evinizin etrafına dikilen fidanlar sayesinde kış mevsiminde konutların sıcak kalması sağlanırken yaz mevsiminde de serin olması sağlanır. Soğuk bir bölgede oturuluyor ve kışın evin sıcak olması arzulanıyorsa bu sıcaklık için mümkün olduğunca sık dallı ve yapraklı ağaçlar dikilmelidir. Yok şayet sıcak bir yerde oturuluyor ve konutun yaz aylarında serin tutulması amaçlanıyorsa seyrek dallı ve yapraklı ağaçlar tercih edilmelidir.

Yalıtım ve Enerji Tüketimi :
Konutlarda ve ofislerde kullanılan yalıtım malzemeleri aracılığı ile sağlanan yalıtım, enerji sarfiyatının son derece azalmasına, doğal kaynakların ve bu kaynakların dengesinin sağlanmasına ve memeleket ekonomisine olumlu pekçok katkı sağlar. Tüm bunlara ek olarak  ısı yalıtımının yapılması ile çok daha az yakıt madde tüketileceğinden atmosfere daha çok az  zararlı maddelerin yayılmasını sağlar ve böylece sera etkisi son derece azaltılır ve küresel ısınma sorunu giderilir.

Yalıtım yapılarak kış aylarında kömür, petrol ve doğal gaz gibi yakıtlar çok daha az kullanılır. Yaz aylarındaysa serinlemek amacıyla elektrikli aletler kullanılmadan kolaylıkla hayatımızı sürdürebiliriz.
Konutlarda gerçekleştirilen iyi bir yalıtım ciddi bir enerji tasarrufu sağlar.

PAYLAŞ
Isı Yalıtımı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. aynur kuku dedi ki:

    yalıtım sayesinde gerçekten enerji kaybı azaldı evimde…

Sayfa başına git