Karatay Diyeti İle Günde İki Öğün!

Karatay Diyeti İle Günde İki Öğün! Prof. Dr. Canan Karatay, dubaları yıkan kadın olarak da biliniyor. Her dediği ile olay yaratan Karatay, yumurta, sakatat, et kolesterol yapmaz, kuru yemiş yiyebilirsiniz, yağlardan korkmayın, tere yağı yiyin, dedi ve bu dediklerinin bilimsel gerçeklere dayandırarak açıklamak için üç kitap çıkardı. Sağlıklı yaşamak için iki öğünün insan vücuduna yeterli olduğunuz savunan Karatay, akşam 19:00 dan sonra ise hiç bir şey yenilmemesi gerektiğini savunuyor. Karatay diyetinin en önemli özelliği ekmek içermemesidir; bunun nedeni ise ekmeğin vücutta su tutması, şeker ve tansiyonu yükseltmesidir.  Ekmek yerine ise öğünlerinizde buğday, mercimek ve ceviz tüketilmesini öneriyor.

Sağlıklı Karbonhidratlar Nelerdir?

Kuru yemişler söylenenin aksine basbayağı sağlıklı karbonhidratlardır. Buğday, bulgur, mercimeğin her türü, ceviz, fındık, bamya, lahana, fıstık, taze fasulye, enginar, badem….. her biri sağlıklı karbonhidratlardır. Hem de son derece sağlıklı karbonhidratlardır, diyor sayın Karatay.

Ekmek Yoksa B Vitamini Alınamaz Deniyor?

canan karatay diyetiO kadar fazla süre ateşte pişen bir ekmekte B vitamini mi kalır? Bu mümkün değil. Ayrıca B vitamini sadece ekmekte mi var? Fındık ve fıstık da doğal ve yoğun olan B vitamini de var. Ekmek bağımlılıktan başka bir şey değildir. Karatay diyetinde ekmek yok ama bunun yanı sıra B vitaminini vücudun alabileceği buğday salatası, çorbada ve pilav olarak yoğun olarak alınıyor. Karatay şu uyarıyı da yapmadan geçmiyor; fazla kilolarınızı verdiyseniz; çok az miktarda pide ekmek ve makarna da yiyebilirsiniz ancak 5 km yürümek şartıyla 🙂

Lahmacun ve Yufka Ekmeği Yenilebilir Diyorsunuz?

Lahmacunun hamuru incedir ve mayasızdır, abartmadan yenebilir. Ayrıca en sağlıklı besindir lahmacun; eti protein, soğanı, maydanozu, sebzesi vitamindir. Limonu ve yanında ayranı ile de oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Lavaş ve tava ekmeği de mayasızdır ve ekmeksiz yemek yeme alışkanlığı kazanılana kadar az miktarda yenilebilir.

Kalori Hesabı Artık Yok; Kafaya Takmayın, Hastalıklara Karşı Dirençli Olmak İçin Bu Diyeti Yapın!

Karatay özellikle vurguluyor, artık kalori hesabı yapmayın, önemli olan hastalıklara karşı vücudunuzun direncini artırmak ve bu direnci de Karatay diyeti ile kazanacaksınız. Kalori hesabıyla esas bağışıklık sisteminizi zayıflatıyorsunuz!

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git