Koltukaltı Kararmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

Koltukaltı kararmasından şikayet eden bir çok kadınımız vardır.. Koltuk altındaki koyu lekelerden dolayı rahatsız olur kısa kollu giysiler giymekten sakınırız.. Zamanla özellikle ağda, sürtünme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar..

Kimi hastalıklar koltukaltı kararması nedenlerindendir..

Koltukaltında oluşan bu kararmalara karşı evde yapabileceğiniz etkili bir kaç önlem önerisinde bulunacağız..

Özellikle koltuk altı kararmaları için sirke ve pirinç ununu karıştırarak bir karışım elde edip koltuk altınıza sürün bir süre bekletip kuruduktan sonra durulayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak koltukaltı kararmalarını önleyebilirsiniz.
sirke
Bir diğer koltukaltı kararmasına iyi gelen karbonatı su ile karıştırıp kararan yere sürüp 5 dakika kadar bekletip durulayın.
karbonat
Bilinenlerin dışında diğer etkili olan koltukaltı kararmasını önleyen madde ise sandal ağacı tozu ve gül suyudur. Sandal ağacı tozunu gül suyu ile karıştırıp kararan bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Sandal ağacı tozu rengin açılmasını gül suyu ise ferahlık vermesini sağlar.
sandal ağacı

Herkesin bildiği limon da koltuk altı kararmalarının üstesinden geliyor. Duştan sonra yarım limonu koltuk altınıza sürüp 3- 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.
koltukaltı kararması
Tıbbi olarak koltuk altı kararmalarını önlemek için kortizonlu ve leke açıcı özelliği olan kremler kullanabilirsiniz.
koltukaltı kararmasına son
Bir diğer koltuk altı kararmasını önleyen faktör patatestir. İnce dilimlenmiş patates ile koltuk altı ovulur ya da patatesi rendelerken çıkan suyunu pamuk yardımı ile koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika bekletip durulayabilirsiniz. Daha etkili ve hızlı sonuç elde etmek istiyorsanız günde 2 defa bu uygulamayı deneyebilirisiniz.
patates
Doğal yollarla koltuk altındaki deriyi soymak istiyorsanız
-Limonu sıkıp içine esmer şeker ve toz şeker ekleyin. Pamuk veya elinizle koltuk altınıza uygulayın 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra parmaklarınızı ıslatıp koltuk altlarınızı ovun. Yaptığınız bu uygulama cildi hem beyazlatır hemde derinin kolayca soyulmasına neden olur. 2-3 dakika ovulduktan sonra koltukaltınızı durulayın..
limon
– Ceviz ve yer fıstığını ezilerek toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz ceviz ve yer fıstığına 1 yemek kaşığı limon suyu ve bal ekleyin. Bu karışımı koltukaltınıza eliniz yardımı ile sürülüp 5 dakika bekletildikten sonra su ile yıkanır.
koltuk altı kararmasına karşı çözümler
-Portakalında C vitamini olduğunu vücuda yararlı olduğunu biliyoruz. Bir diğer yararı da koltuk altı kararmalarına iyi geliyor. Portakalın kabuklarını soyup güneşte kurutun. Kuruyan kabukları rende yardımı ile inceltin. Gül suyu süt ve inceltilen portakalı karıştırıp macun haline getirin. Pamuk ya da el yardımı ile koltuk altınıza sürün. Bir süre bekledikten sonra durulayın.
portakal kabuğu
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git