YARARLI MASAJ BLGİLERİ

Masajla tedavide kullanılan yollar deği­şik, hatta birbirine karşıt bile olabilir. Bazı masajların yerel ağrılar üzerinde ağrı kesici bir etkisi, bazılarının da genel etkinliği uyarıcı etkisi olur. Titreşimli bir hareketle yapılan masaj sinir uçlarını uyarır; hafif hafif dokuna­rak yapılan masajın ise, kasların kasılma ve açılma hareketini kolaylaştırması ne­deniyle, yatıştırıcı bir etkisi olur. Eskiden bazı ameliyatlar atardamar tıkanmasına yol açardı.

Günümüzde, kan pıhtılaşmasını önleyici ilâçların etkisi, kan dolaşımını canlandıran teda­vi edici masajlarla tamamlandığından atardamar tıkanması son derece seyrek görülmektedir. Hippokrates çok sert eklem yerlerini yumuşatmak için olduğu gibi, bu yerleri güçlendirmek için de masaj yapılmasını öneriyordu.

MasajGerçekten de masaj yapıla­rak, daha iyi bir solunum sağlanabilir; bir kaza veya bir hastalık nedeniyle za­yıf düşmüş kaslar güçlendirilebilir; sindirim sisteminin veya karaciğerin bazı aksaklıkları giderilebilir; romatizmalıla­rın, kansızların ve uykusuzluktan yakı­nanların sağlık durumu düzeltilebilir. Buna karşılık doktorlar yerel tüberküloz kalp hastalıkları ve flebit tehlikesi durumlarında kesin olarak masaj yapıl­maması gerektiğini belirtirler

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git