Kendi Kendine Genital Muayene

Kadın veya erkek iki cinsinde sık sık kendi kendilerini muayene ederek bazı hastalıkların erken teşhisi sağlanabiliyor. Uzmanlar özellikle genital bölgelerin kişilerin kendilerince muayenesinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Sık karşılaşılan enfeksiyon, mantar ya da genital bölge kanserlerinin erken tespiti ile oluşabilecek kötü sonuçlar da engellenebildiği belirtiliyor.

kadin1Normal olarak kadın ve erkeklerin genel olarak sağlık taramasından geçmesi gerekir. Halkımız gün geçtikçe sağlıkta özellikle bilinçlenerek daha fazla önem vermeye başlıyor. Doktor muayenesi dışında genital bölgelerin de kişilerin kendilerince kontrol edilmesi gerekiyor. Uzmanlar kadınların, enfeksiyon, mantar ya da rahim ağzı kanserleri gibi bir çok hastalığın erken teşhisinde dış genital bölgelerini en az üç ayda bir kontrol etmeleri konusunda önemle uyarıyorlar.

Vulva bölgesi yıllık muayenelerde önemle gözden geçirilir yalnız senede bir yapılan muayenelerde süre uzundur bu yüzden kadınların özellikle kendi kendine muayenelerine özen göstermeleri isteniyor. Ciddi problemlere sebep olabilen hastalıklarla erken teşhis ile tedaviye başlanmasının hayat kurtardığına dikkat çekiliyor.

Erkeklerin ise, testis ve penis muayenesinin de testis kanserinde erken teşhisin önemi açısından kendi muayeneleri yapmaları gerekiyor.

PAYLAŞ
Kendi Kendine Genital Muayene Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. sadegül akbaba dedi ki:

    1.5 yaşına gelen küçk kızımı yeni memeden kestim. emerken adet olmuyordum 1 sene önce doktora da gittim süt koruyor dedi. hamile değilim bundan eminim memeden keseli 4 gün oldu hala adet görmedim korkuyorum bir hastalık olmasından ve ya erken menopozdan yaşı 36 doktora gidicem ama gidene kadar bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkür ederim

Sayfa başına git