Adet Görmedim

Soru: 19 yaşındayım ama hiç adet görmedim. Benim sorunum ne olabilir? Nişanlıyım, yakında evlenceğim. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu hastalık ileride çocuğumun olmamasına sebep olur um?

Cevap: Sevgili ziyaretçimiz, 19 yaşında olduğunuz halde adet olmamanız sizin de tahmin ettiğiniz gibi normal değil. Neden adet görmüyorsunuz? Bunun cevabını verebilmek için sizin muayeneden geçmeniz, bazı hormon testlerinin yapılması gerekir. Bugüne kadar keşke muayene edilip neden adet olmadığınızın cevabı bulunsaydı, Çok kısaca anlatmak gerekirse. Genital organların gelişmesinde bir sorun olabilir, bazı hormonların az çalışması (Tiroid bezi ve yumurtalıkların), bazı hormonların fazla olması (Prolaktin hormon) gibi durumlar ortaya çıkmış olabilir. Buluğ çağında memelerin gelişmesi ve belli bölgelerde tüylenmenin olması bu tip hastlarda ilk bakılacak noktalar olmaktadır. Ultrason muayenesi ile rahmin ve yumurtalıkların durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Gerekli hormon testleri de yapılarak adet olmama nedeni ortaya’çıkarılabilir. Bazen genetik araştırmaya da gerek duyulabiliyor. Bence bir an önce bu işlere başlayın, sevgiler. Ayrıca Adet sayfamıza bakınız.

PAYLAŞ
Adet Görmedim Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. çağla dedi ki:

  merhaba ben çağla daha bu gün adet geçirdim annem öldü. evimiz bizim bende babaannemlerde kalıyorum. onada söyledim bana orkid verdi çok korkuorum lütfen biri bana cevap verdin ve ben 12 yasıma girecegim aralıkta

 2. özlem dedi ki:

  14 yaşındayım adet olmuyorum ancak adet hariç bütün belirtilerim var sadece adet görmüyorum endişeleniyorum ne yapmalıyım?

 3. gunay dedi ki:

  slm ben 24 yasindayim 45-50gundebir adet oluyorum ve bende sari akinti cok oluyor korkusu varmi.

 4. leyla öz dedi ki:

  ben 15 yaşında bir kızım benim adetim 2ay gelse 3 ay gelmiyor neden acaba acil cvp yazarsanız sevinirim

 5. seda dedi ki:

  daha yenı evlendım 18 yasındaym kocamla ılıskıye gırdıgım zaman kanama gelıyor acaba ndn?

 6. derya dedi ki:

  kızlık zarı oturup kalkmada deline bilir mi? bunu çok merak ediorum

Sayfa başına git