Çikolata Kisti Tekrarlıyor, Neden?

32 yaşındayım. Ameliyat oldum, çikolata kisti alındı tekrar üredi. Doktor laparoskopi yapılacağını söyledi. Acaba bu kistten kurtulmamın bir yolu yok mu?

Cevap: Çikolata kisti (Enddmetrioma) tekrarlama riski olan bir hastalıktır. Kist tam alındıktan sonra uzun bir süre ilaç tedavisi gerekir. (Burada verilecek ilaç hormondur). Çocuğunuz var mı bilmiyorum. Çocuk isteniyorsa yapılacak tedavi biraz daha farklıdır. Eğer gebe kalırsanız uzun bir süre rahat edebilirsiniz (Gebelikte çıkan yüksek hormon miktarı hastalığın tekrarlamasını uzun bir süre engeller). Çok nadiren de olsa çikolata kisti sık sık tekrarlayan hastalarda ameliyatla rahim ve yumurtalıkların alınması da gerekebilir. Sizin içi böyle bir şey gerekeceğini söylemek kesinlikle istemiyorum. Doktorunuz “Ameliyat” dedi ise, olun ve sonra ilaç tedavisini ihmal etmeyin.

PAYLAŞ
Çikolata Kisti Tekrarlıyor, Neden? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. fattik dedi ki:

  ben 18 yaşındayım ve 2 buçuk yıllık evliyim sol overde çikolata kisti var ve 6 santim doktorum ameliyat olmamgerektiğini söyledi ve yumurtalığımı alacağını söyledi bu durumu dikkate almalımıyım ameliyat olmalımıyım ve çocuk istiyorum ama olmuyor

 2. lale dedi ki:

  30 haz.da laparoskopik kistetkomi ameliyatı aldım. Sol 6 sağdaki 4 cm.di. Tüpler kapalıymış açıldı ama sol tüp tkr. kapanabilirmiş.Bağırsağada yapışmış. Perş. günü dikişleri aldırmaya gittiğimde netleşecek ama dr. tüp bebek denememeiz gerekebilir. Normal yoldan çocuk olması zor dedi.

 3. şems-i tebriz dedi ki:

  2007 yılında 3 yıllık evliyken bu teşhis konuldu bana .Adet sancım ağrılı olurdu ama korkunç değildi.Bir ağrı kesiciye bakardı.Çocuk isteyince ortaya çıktı.ankara hacettepede laparaskopi oldum.kisti büyüklüğünü hatırlamıyorum ama doktorum önemli olanın tüplerde yapışıklık olmaması demişti.Çünkü bu kist tüpleri tıkıyor,organları yapıştırıyor.ne zamaan oluştuğu hakkında kimse fikir yürütemezmiş.bu kadar olumsuzluğa rağmen umutsuz olmaya gerek yok.Çünkü kistiniz varken hamile kalabiliyorsunuz.veya kist alınınca da hamile kalabilirsiniz.Nitekim Rabbime şükürler olsun ameliyattan 3 ay sonra hamile kaldım.Şimdi ömre bedel bir oğlum var.ameliyattan sonra 3 ay en verimli zaman .stressiz,sigarasız olunmalı.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun .Umarım bu kisti olan ve okuyanlara umut olur.Çünküçikolata kisti olan 5 arkadaşımda çocuk sahibi.

 4. zeyno dedi ki:

  29 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. uzun bir süredir adet sancısı ve ilişkide ağrı çekiyordum ve bunun için doktora gittim.Doktorum sol yumurtalığımda 5 cm çikolata kisti bulunduğunu söyledi.ayrıca çocuk düşündüğümüzü de söyledim bunun için Simir ve kan alındı gebelik öncesi testlerim de iyi çıktı ve 3 ay bekleyeceğini sonrasında çocuk olmazsa ameliyat edeceini söyledi. Genelde kisti olanın çocuk sahibi olamayacğı gibi yazılar okuyorum , kistim varken hamile kalabilir miyim??

Sayfa başına git