Çikolata Kisti ve Endometrioma

Soru: 25 yaşındayım ve 2 yıllık evliyim. Aralıkta kasık ağrısı nedeniyle jinekologa gittim! Çikolata kisti ve endometrioma teşhisi konuldu. Doktorum CA125 adlı kan tahlili İstedi. Sonuç 13.15 çıktı. Bir İlaç verdi, kontrole gittiğimde ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyattan bir hafta önce doktor göbekten bir iğne yaptı. Bu iğnenin yumurtalığı şişireceğini ve kistin daha kolay kazınacağını söyledi. Ameliyat sonuçlarını size yazıyorum. Çikolata kisti, 5 ayda oluşur mu? iğne ne işe yarıyor? Hamile kalabilir miyim? Kist neden patolojiye gönderilmedi?

Cevap: Çikolata kisti denen endometrioma çok süratle oluşan bir kist değildir ama 5 ayda görünür hale geleceğini sanıyorum. Doktorunuzun yaptığı iğne herhalde yumurtalıkların çalışmasını durduran, yumurtalıktan hormon salgılamasını azaltarak fonksiyonel kistlerin küçülmesine yardım eden bir madde. Bu tip ilaçlar endometriozisin tekrarlamaması için de kullanılıyor: Endometriozis rahim, yumurtalıklar ve karın İçi organları arasında sıkça yapışıklıklara neden olabilir. Ayrıca gebeliği kısmen zorlaştıran lokal değişikliklere de neden olabilir ve bu şekilde karın içinde meydana gelen bu değişikliklerin şiddetine paralel olarak gebe kalmada da zorluklar oluşabilir. Çocuk istediğiniz zaman doktorunuz bütün bu noktaları inceleyerek size en uygun tedaviyi verecektir. Son sorunuza gelince; biz ameliyathanede tırnak kessek patolojiye yollarız. Sevgilerimle. (Prof. Dr. derin KÖSEBAY)

PAYLAŞ
Çikolata Kisti ve Endometrioma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gülseren dedi ki:

    ben açık ameliyat oldum. endometrioma kisti teşhisi konuldu ve bir yumurtalığım alındı. patolojiye gönderildi mikroskopik tanı olarak :endometriozis eksterna, Kistik folliküller,Sağ over ve paratubal bölge, sağ salpinfooferektomi. TEDAVİ ise her ay karın altından iğne yaptırmam istendi menapoza girmem için sizce bu tedavi yöntemi doğrumu dur? beni aydınlatırsanız sevinirm.başka tedavi yöntemi varmı dır? ben 43 yaşındayım. teşekkür ederim.

Sayfa başına git