Meme Kanserine Kendiniz Teşhis Koyun

24 yaşındayım. Meme kanserinden korunmak için hangi kontrolleri yaptırmalıyım? Memelerimi kendi kendime muayene edebilir miyim?

25 yaşından itibaren her ay adetten sonra memelerinizi kendi kendinize kontrol edin. Eğer kitle, memeden sıvı, kan gelme gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka hekime başvurun. Ailenizde meme kanseri varsa 30 yaşında mutlaka mamografi ve ultrasonografî yaptırın. Ailenizde meme kanseri öyküsü yoksa ilk mamografinizi 35 yaşında çektirin. Sorun tespit edilmezse bir sonraki kontrol 40 yaşma kadar ertelenebilir. Ancak 40’ından sonra her kadının yılda 1 kez mamografı-ultrasonografî yaptırması şart. Eğer bu incelemelerde şüpheli bir nodul tespit edilirse meme MR’ı da yapılmalı. Mamografıde, meme 2 plaka arasında mümkün olduğunca yassılaştırılır ve memenin filmi çekilir. Aynı işlem diğer meme için de tekrarlanır. Plakaların basıncı rahatsız edici, hatta ağrıya sebep olabilir. Ancak işlem 1 dakikadan az sürdüğü için abartılacak bir durum yok. Mamografi memenin içindeki anormal bütün oluşumları, kistleri, tümöral yapıları, kireçlenmeleri gösterir. Bu röntgenle memedeki kitle elle hissedilmeden 2 yıl önce belirlenebilir. Kendi kendinize yapacağınız meme muyanesi için adetin başlangıcından sonraki 7-10’uncu günler arasını seçin. Bu dönemde meme, hormonların etkisinden uzak ve daha az duyarlı olur. Eğer kitle, memeden sıvı, kan gelme gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka hekime başvurun.

kanser

İşte elle muayenede izlemeniz gereken adımlar.

1. Bir boy aynasının karşısına geçin. Ayakta, kollarınız yanda serbest durumdayken her iki memenizde de büyüklük farkı, şişlik, kızarıklık, kırışıklık gibi değişiklik olup olmadığına bakın.
2 Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek dirseklerinizi arkaya doğru açın ve birinci maddedeki değişiklikleri inceleyin.
3. Her iki elinizi belinize dayayın, ‘”omzunuzu hafifçe öne doğru itin, öne doğru eğilin ve aynı değişikliklere dikkat edin.
4. Meme başınızı sıkarak akıntı “”olup olmadığına dikkat edin.
5. Bir kolunuzu yukarı kaldırın, “”elinizi meme ve koltuk altınızda gezdirin sertlik ya da kitle olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemi önce, koltuk altından başlayıp göğsünüze doğru daire çizerek sonra da daireleri meme ucunuza doğru küçülterek yapın. Daha sonra yukarı aşağı kontrol edin. Son olarak meme dış sınırından meme başına doğru parmaklarınızı yıldız şeklinde hareket ettirin.
6. Beşinci şıktaki muayeneyi “yatar durumda tekrar edin. Kontrol ettiğiniz taraftaki omzunuzun altına ince bir yastık koyun.

Bir memenizde kitle varlığını beîirlediyseniz diğer memenizi de benzer kitle açısmdan kontrol edin. Eğer diğer memede de kitle elinize geliyorsa bu değişiklik normaldir. Fakat kitle yeni ve adetten sonra kaybolmuyorsa mutlaka hekiminizle görüşün. Meme ucunda akıntı, çukurlaşma veya çekilme gibi cilt değişiklikleri hekiminize bildirin. Korkunun sizi geciktirmesine izin vermeyin. Memenizde bir kitle bulduktan sonra korkmanız doğal. Ama unutmayın memedeki tüm kitlelerin beşte dördü kanser değildir.

PAYLAŞ
Meme Kanserine Kendiniz Teşhis Koyun Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Pein Su Sarman dedi ki:

  Anneannemin göğsünde ağrı var. kitlesi 3 cm 30 mm diye biliniyor Anneannem meme kanseri mi ? Lütfen yalvarırım bilgi yazın

 2. ezgi gazel dedi ki:

  Slm 17 yasinda meme kansei olunurmu

 3. eylul dedi ki:

  Slm 24 yasundayim evli1cocuk annesiyim sol gigsumde meme ucuna dogru sert yuvarlak hafif buseey var doktora gitmelimiyim

 4. aslı öztürk dedi ki:

  ılk defa adet olurken iki mememde resmen sızlıyo ama komple değil genelde etrafı ucunda bişey yok hem canım acıyo hemde ürperdim acaba gideyimmi doktora adetimin bitmesini bekliyiimmi ama cevap yazın niye koyuyosunuz bu siteleri

 5. melis öztürk dedi ki:

  annem 40 yaşında ve memesinden kan geliyor kansermi

 6. emine hüsem dedi ki:

  selam ben 25 yaşındayım 5 yaşında bir oğlum var sol göğsümde yaklaşık 2 aydır bir ağrı var kontrol ediyorum ama bir kitleke rastlayamadım ama memeucumu sıktığımda süte benzeyen beyaz bir sıvı geliyor oğlumu sadece 4 ay emzirebildim 5 yıl oldu hala süt gelmesi normelmi?

 7. alev yolcu dedi ki:

  merhaba ben 26yasındayım 4yasında oglum var sag gögsümde sert bir csim hissettim ve cok ayrı yapiyor ve sg koluma atıyor agrisı ve memeucundan sarımsı bır sıvı geliyor doktora gitmek istıyorum ama alıcagım sonuclardan korkuyorum tesekkürler,

 8. büşra gören dedi ki:

  selam ben 20 yasındayım ve meme ucuma dogru sert ve küçük bi yumru hissettim ve tek mememde var acaba doktora gitmeli miyim hemen su aralar öss yle ugrasıyorum ve gitmekk istemiyorum simdilik doktora
  simdiden tesekkürler..

 9. alime aslan dedi ki:

  iyi geceler ben 31 yaşındayım 3 tane çocuğum var.en küçüğü 10 aylık enziriyorum ama 2 aydır sol göğsümü emek isdemiyor uyurkan veriyorum onu o zamanda emmek isdemiyor ağlıyor sebebi nedir açaba ben kitle falan varada tadı değişidede ondanmı isdemiyor diye düşünüyorum ve çeok rahatsız oluyoru sizce ne olabilir acaba beni bilgilendiriseniz çok memnun olurum şimdiden teşeküerler….

 10. aysel güröz dedi ki:

  slm ben 25 yaşındayim ev hanımıyım 6 yaşında bir oğlum var ben doğum yaptıkdan sonra benim sütüm kürümadı ben pek önemsemedim şu iki aydır çok arı var ve ben bu yüzden bir doktora baş vurdum bana emar istendi emar çekildi ve usg istendi ve oda yapıldı ondada meme mr istendi bana 20 25 arası gün verildi mu ne anlama geliyor lütfen bir cevap verin bana bu bekleyiş insanı baya yıpratıyor sizden bir cevap bekliyorum

Sayfa başına git