Lif İle Kesin Ve Kalıcı Zayıflama

Lif İle Kesin Ve Kalıcı Zayıflama

Kendinizi tok hissederek koca bir gün geçirmek, doğal olarak da az yemek, az yemek yiyerek kilo almamak ve bütün bunlar için cümle başındaki kendinizi tok hissetmek artık çok olay.

Lif içeren besinler diye bir cümle mutlaka kulağınıza daha önceden çalınmıştır. Lifli besinlerin kalıcı zayıflama üzerinde etkin bir rolü var. Zira lifli besinler kişiyi çok az yemesine rağmen tok tutucu özelliği, abur cubur atıştırarak veya doymak bilmeyen bir mide ile baş etmeye çalışma zorluluklarından kurtarır.

Aç kalmadan zayıflamak istiyorsanız lif içeren besinleri yemek listenizde kesinlikle baş sıralara koymalısınız. Zira ağır diyet listelerine sadık kalamayan, açlığa dayanamayan bir yapınız var ise lifli besinler tüketerek zayıflama yöntemi tam size göre.

Zayıflamak ile kalıcı zayıflamak arasındaki ince çizgiyi mutlaka belirlemeniz gerekiyor. Zira 70 kilo olan bir insanın, ayda 10 kilo vererek sonraki iki ayda 60 kilodan 80 kiloya çıkması çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden geçici ve hızlı kilo vermek yerine olması gereken hızda ve kalıcı kilo verme yöntemlerini denemelisiniz.

Bunların başında da lifli gıdalarla beslenmek ve spor yapmak geliyor.

Kalıcı zayıflamada etkin rolü olan Lifli gıdalara değinelim. Lifli gıdalar 2 ana bölüme ayrılıyor, çözülebilen lifler ve çözülemeyen lifler olarak.

Lif aslında kısa anlatımıyla yediğimiz besinlerin hazmedilmemiş yönü diye düşünebiliriz. Lifliler genelde meyvelerde, sebzelerde, baklagillerde, tahıllarda bulunur. Son yıllarda lifli yoğurtlar, lifli sütler üretilemeye de başlanmıştır. Lifli besinler tükettiğiniz anda müthiş bir tokluk hissi ile karşılaşırsınız. Bunun nedeni aslında lifli besinlerin midenize indikte sonra boşluğa yerleşip, yeni bir besin gelene kadar kımıldamadan durması doğal olarak da sizin kendinizi tok hissetmenizi sağlamasıdır.

Çözülebilen besinler gıdaların içerinde saklı olan liflerdir ve gıdaları pişirme esnasında yumuşamasını sağlayan ve kıvamını veren de çözülebilen liflerdir. Genelde elma ve pirinçte bulunur. www.kadinlarsitesi.com

Çözülemeyen lifler ise genelde meyve ve sebzelerin sert kısımlarında, kabuk kısımlarında bulur. Çözülemeyen lifler mideye ulaşır ve buradaki sıvıları emmeye başlar ve şişer. Çözülemeyen liflerin şişmesi ile vücuttan atılması gereken ancak bekleyen atık maddeler sıkışır ve hızla bağırsak yoluyla atılır. Böylece çözülemeyen lifler sayesinde hiçbir zaman kabızlık sorunu yaşamazsınız.

Lifli gıdalarla beslenmenin en kolay yolları:

• öğünlerinize salata ekleyin
• kepekli pirinç tüketin.
• çorbaların içine nohut ya da fasulye ekleyin

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git