MANTARLI, TAVUK CİĞERLİ PİLAV

Gerekli malzeme:

4 kişi için 400 gr. pirinç, bir soğan, 1/2 kâse sıcak süt, bir litre kadar et suyu ya da su, 3 tavuk ciğeri, 25 gr. mantar, 60 gr. ren­delenmiş kaşer, 80 gr. tereyağ ya da yağ.

Hazırlanması:

Tavuk ciğerlerini iyice yıkayarak te­mizleyin, safra kesesi üzerinde ise pat­latmadan çıkarın, bir mutfak bezinin üzerine koyarak kurulayın, her birini altı parçaya bölün.
Mantarları pişirin. Et suyunu bir kü­çük tencereye koyarak ısıtın. Başka bir tencereye yağın 60 gr.’ını ve ince kıyılmış soğanı koyun, ateşe oturtun. Soğan düşük ateşte iyice sararıp pi-şince pirinci tencereye boşaltın, 2-3 da­kika devamlı karıştırarak pişirin. Sonra sıcak sütü içine dökerek yine karış­tırarak pişirin.
Pirinç sütü tamamen emmiş olunca sıcak et suyunu yavaş yavaş akıtarak ekleyin. 2-3 dakika deha karıştırın, sonra önceden pişirip ince ince kesti­ğiniz mantarları pilavın içine atın on beş dakika pişirin. Tavuk ciğeri par­çalarını da pilava ekleyerek biraz da­ha pişirin. Pirinç iyice pişince ateşi ka­patın. Geriye kalan yağ ile rendelen­miş peynirin yarısını pilavın içine ka­rıştırın ve önceden ısıtılmış bir servis tabağının içine yerleştirin. Üzer-ine peynirin öbür yansını serpin ve sofra­ya götürün.
Bu pilavı tavuğun göğüs eti ile de pişirebilirsiniz. Önceden pişmiş tavu­ğun göğüs etini alarak küçük parça­lara ayırın ve pilavın içine tavuk ci­ğeri yerine koyun.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git