Nefes alma teknikleri

Doğru Nefes Almanın Önemi

Nefes almak doğal devam sistematik bir tür dürtüdür. Hayatınız boyunca hiç farkında olmadan nefes alıp vermeye devam edilir. Böyle bir durumda nasıl nefes alıp vermeliyiz sorusu, kulağınıza saçma gelebilir ama doğru nefes alıp vermek sağlığınız için son derece önemlidir.
Doğru nefes almanın en önemli iki faydasına değinmek gerekirse:
• Hem iç organlarınızın hem dış organlarınızın ihtiyacı olan oksijenin en sağlıklı yöntemle alınmasını sağlar.
• Doğru nefes alma teknikleri ile bedeninizde biriken atık ve toksinlerin en sağlıklı şekilde atılmasını sağlar.

Aldığınız oksijen, vücudunuzun ihtiyacı olan, iç organlarınızın, bezlerin, beynin, sinir sisteminin çalışması için enzim görevindedir. Hiçbir katı besin maddesi tüketmeden veya su tüketmeden bir süre yaşayabilirsiniz ancak nefes almadan asla yaşayamazsınız.
İnsan beyninin diğer organlara göre daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Doğru nefes alma tekniklerini kullanmadığınız takdirde beyninize yeterli oksijen gitmez ise dalgınlık, sinirlilik, depresyon, zihinsel bulanıklıklar ortaya çıkmaya başlar.
Ayrıca kişi yaşlanmaya başladığı zaman ya da damarlarında tıkanıklıklar başladığı zaman, beynine yeteri kadar oksijen gitmediğinden daha sinirli, daha yorgun, daha unutkan olmaya başlar. www.kadinlarsitesi.com

Bunun yanında aynı yaşta olmalarına rağmen bazı insanların olduğundan daha yaşlı, bazılarının olduğundan daha genç göründüğünü görürsünüz. Bunun en önemli sebeplerinden biri doğru nefes alma tekniklerini kullanmayarak beyne giden oksijenin ayarlanamamasıdır. Doğru nefes alam tekniklerini kullanan kişilerin hem iç organları hem dış organları yani cildi, saçları, gözleri, diş etleri, dudakları daha genç, daha sağlıklı olur ve doğal olarak daha geç yaşlanır. Sağlıklı bir yaşam için doğru nefes alma tekniklerinden geçmektedir.

Dikkat ederseniz masa başı çalışan kişiler, devamlı yorgunluktan, uykusuzluktan, şikâyet ederler. Hep dalgın, genelde sinirli bir yapıları vardır. Bunun sebebi beyne giden oksijen azlığı ve kalitesizliğidir. Doğru nefes alma teknikleri ile beyne yeterli ve kaliteli oksijen iletilmesi, bu tür şikâyetlerin önünü kesecektir.

Doğru nefes almayı öğrenmek

Kişi uyurken çok derin nefes alır bu sebeple doğru nefes tekniklerini öğrenmek için en doğru metot, uyku simülasyonu halidir.
Bunun için önce sırt üstü rahat bir pozisyonda uzanın. Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu rahatlatarak uyku halini alın. Nefes alırken önce üst lobdan, sonra orta lobdan, sonra alt lobdan alın ve nefes verirken alt lob, orta lob, üst lob olarak geri verin. Nefes almayı ve nefes vermeyi kademeli olarak alıp verin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git