PANE DANA PİRZOLASI

Gerekli malzeme: 4 kişi için 4 bü­yük dana pirzolası, 2 yumurta, bin kahve kaşığı zeytinyağı, 150 gram ga­leta unu, 100 gram un, tuz, karabi­ber, 4 çorba kaşığı yağ.
Üc büyük çukur tabak” alın. Bir tanesinin içine unu koyun. İkincisine 2 yumurtayı kırın, iyice dövün, sonra içine zeytinyağını ve karabiberi ekle­yerek yeniden biraz dövün. Üçüncü ta­bağın içine de aldığınız galeta ununu koyun.
Dana pirzolalarını teker teker una bulayın, silkeleyerek fazla unun dö­külmesini sağlayın. Sonra dövülmüş yumurta kabının içine te”ker teker ko­yun, iyice bulayın, çıkararak bir süz­gecin içinde tutup yumurta fazlalığının akmasını sağlayın. Son olarak pirzo­laları teker teker, bastıra bastıra, altlı üstlü galeta ununa bulayın.
Böylece hazırlanan dana pirzolala­rını yanyana bir tabağa dizin. Geniş bir tavanın içine kızratmalık yağı ko-» yun, küçük bir ateşte eritin, sonra ate­şi yükseltin, yağ hafif hafif kızarma­ya başlayınca pirzolaları birbirlerine yapışmayacak şekilde tavaya koyarak kızartın. Her bir taraflarını 7-9 daki­ka kadar kızartın.
Pane pirzolaları kızartmadan yarım saat önce de hazırlayarak bekletmek mümkündür. Ancak kızartmaya baş­lamadan önce yeniden galeta ununa bulamak gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git