Pişikleri Evde Doğal Yöntemlerle Tedavi Etme Yöntemleri

Vücudumuzun belirli bölgelerinde meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarına pişik adı verilir. Pişik denildiği zaman aklımıza sadece bebeklerde oluşan cilt sorunları gelmesin pişik yetişkinlerde de oluşan ve önlem alınmazsa egzama, alerji, ürtiker gibi önemli cilt hastalıklarına sebep olan bir saplık problemidir.

Pişiğin oluşma nedenleri kullandığınız bir şampuan, sabun ya da kozmetik maddesinin cildinize iyi gelmemiş olabileceği gibi bazende altında yatan sedef egzama gibi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kaşıntılı, kızarık ve bazen de kokulu olarak oluşan ve kimilerinde vücudun tüm bölgesine yayılan pişik hem görünüm bakımından hem de sağlık açısından kişiyi zorlamaktadır.

Eğer bir haftadan daha uzun süre ile pişik olduysanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bunun yanı sıra pişik için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini de sizlerle paylaşacağım.

1.Zeytinyağ

Mucize bir besin maddesi olan zeytinyağ bir çok hastalığa iyi geldiği gibi pişik tedavisinde de çok etkili olmaktadır. Vücudumuz için nemlendirici kaynağı olan zeytinyağı özellikle sızma olanlarından pişik oluşan bölgeye sürerseniz cildinizi rahatlatmış, kaşıntıların önüne geçmiş olursunuz. Pek çok nemlendiriciden çok daha etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Zeytinyağı sade uygulamak yerine bal ile karıştırarak pişik olan bölgeye uygularsanız bu hem kaşıntıyı azaltır hemde kıvamı yoğunlaşacağından dolayı uygulamanız daha kolay olur.

2.Aloe Vera

Aloe vera içerisinde anti-bakterişyel, anti-mantar ve anti-iltihap bileşenlerini bulunduran cilt kaşıntıları, yanıkları için mucize olan bir bitkidir. Bu bitki kaşıntıyı engellediği gibi pişikten sonra kalan kızarıklıkların geçmesi için de birebirdir.

Aloe veranın kullanımı da çok basittir. Özellikle evlerinde bu bitkiyi bulunduranlar hemen bir aloe vera yaprağının baş kısmını keserek içindeki  jeli çıkarın. Pişik olan bölgeye uygulayıp yirmi dakika kadar bekleyin. Sonrasında yıkayın ve pişiğiniz geçene kadar bu işleme devam edin.

 

Eğer taze aloe vera bulamıyorsanız krem ve ya aloe vera özüde sürebilirsiniz.

3.Papatya

Papatyanın cilt yara ve tahrişlerine iyi gelen bir yanı olduğunu biliyor muydunuz? Evet papatya cilt için çok faydalı bir bitkidir. İltihaplanmayı ve kaşıntıyı azaltıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle pişik tedavisinde kullanıma çok uygundur.

Papatyayı kaynamış suyun içine atıp demleyin. Demlenen bu çaydan temiz bir pamuk ya da bez parçası yardımıyla pişik olan bölgeye kompres yaparak uygulayın. Pişiğiniz geçene kadar bu işlemi her gün uygulayın. Kısa sürede rahatladığınızı göreceksiniz.

4.Soğuk kompres

Soğuk kompres özellikle sıcağa bağlı pişik tedavisinde kullanılan ve hızlı sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey soğuk buz küplerini direk olarak pişik olan bölgeye uygulamamanızdır. Buzları bez bir torbanın içine koyup uygulayabilir yada eczanelerde satılan buz torbalarını kaşınan bölgeye koyabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler evde kendinizin pişik olur olmaz uygulayabileceğiniz basit yöntemler olmakla birlikte pişik olduğunuzda ya da uzun süreli kaşıntılı deri sorunu yaşadığınızda mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git