Ria

Ria, hap ya da engelleyici doğum kontrol yöntemlerini kullanmak iste­meyen kadınlar içindir.
Tanımı Rahim boynundan rahmin içine yerleştirilen (bu nedenle adı rahim içi aracı­dır) T biçiminde bakırla kaplı bir plastik aygıt­tır. Kendisine bağlı ve vajinaya kadar uzanan bir naylon iple yerinde olup olmadığı kullanıcı tarafından denetlenebilir. Bir aile planlama uzmanı ya da doktorla konuştuktan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanıp yakalan­madığını kontrol etmek için ara sıra test yap­tırdıktan sonra, kadına, genellikle adet döne­minin ilk bölümünde RİA yerleştirilir. Aslında RİA, 28 günlük bir döngünün 19. gününe ka­dar yerleştirilebilir. Derhal etkisini gösterir ve beş yıl yerinde saklanabilir. Gerekirse adetten sonra çıkartılabilir.

Etkisi RİA, rahim zarında bozulmaya yol açarak döllenmiş yumurtanın tutunmasını önler. Ayrıca, rahimde “yabancı madde” gibi davrandığından, istilacıları (bu durumda sperm ve yumurta) yutan ve enfeksiyonla savaşan beyaz hücrelerin saldırısına da uğrayabilir.

Üstünlükleri Başarısızlık oranı düşüktür (yalnızca yüzde 1). Yerleştirildikten sonra, her adetten sonra ipin yerinde olduğunu denetle­meniz gerekir.

Sakıncaları Cinsel yolla bulaşan hasta­lığa yakalanma riski olan kadınların ilk ter­cihi değildir. Yerleştirmesi rahatsızlık vere­bilir. Kullanıldığı ilk birkaç ay boyunca, düşük bir olasılık da olsa, rahimde delinme görülebilir. Ara sıra RİA bedenin başka bir bölgesine kayabilir ve çıkartmak için ameliyat gerekebilir. Adetler daha ağır ve ağrılı olabi­lir. Çok az durumda, kadın bedeni RİA’yı dışarı atar. www.kadinlarsitesi.com

Uygun olmayabileceği durumlar Siz ve eşiniz tam olarak tek eşli değilseniz (çünkü sinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez). Çocuğunuz yoksa (düşük de olsa kısırlığa yol açma olasılığı olduğundan RİA, yalnızca başka çocuk istemeyen kadınlar için bir seçenek­tir). Ağrılı ya da ağır adet, pelvis iltihaplan­ması, kansızlık şikayetiniz varsa ya da daha önce dış gebelik geçirdiyseniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git